Vedop Beyanname Sorgulama

Açılımı Vergi Dairesi Otomasyon Projesi olan VEDOP, pilot proje olarak hayata geçirilmiştir. Vergi dairelerinin otomasyona geçirilmesi amacı ile tasarlanan projenin temeldeki maksadı, vergi geliri ve sunulan hizmetin daha kaliteli bir hale getirilebilmesidir. Vergi dairesi ile bir ilişki durumunda olan diğer kurumlar ile ortak bir bilgi sisteminin yer alması, vergi politikaları ve denetim stratejilerinin meydana gelmesinde söz sahibi kişilere ihtiyacı olan bilginin sunulması sistem sayesinde mümkündür. E-beyanname uygulaması ile bütün veri beyannameleri internet ortamı üzerinden alınabilmektedir. Ayrıca E-VDO yani açılımıyla Vergi Dairleri Otomasyonu ile de platformda yer alan vergi dairesi uygulamalarının n-katmanlı ve web tabanlı mimariye yönelik uyarlanması sağlanabilmektedir. Vedop ile beyanname sorgulaması yapılması ile vergi dairesine gitmek zorunda kalmazsınız. Böylece vakitten tasarruf edebilirsiniz. Vakit kaybının önüne geçen bu proje, kolay bir şekilde beyanname sorgulaması yapılmasına imkan tanımaktadır.

VEDOP Beyanname Sorgulama

Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yapılan beyanname sorgulama işlemi için ilk önce T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesinden giriş yapmanız gerekir. Siteye gittiğiniz zaman karşınıza çıkan beyanname sorgulama, çıktı seri no ve azo durumu gibi seçenekler arasından beyanname sorgulamasını seçebilirsiniz. Yapacağınız işleme göre seçenekler arasından size uyanı işaretleyerek işleminize devam edebilirsiniz. Beyanname numarası yazan kısıma gelip, numaranızı yazdıktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. Sorgula seçeneğini seçmeden önce şekil doğrula bölümünü doğru bir şekilde tamamlamalısınız. Azo durumunu seçerseniz; buradan beyannamenizin AZO sistemine aktarılıp, aktarılmadığını öğrenebilirsiniz.

Beyannameler belirli tarihler arasında verildiğinden, sistemden beyannamenin kayıtta olup, olmadığına bakmanız gereklidir. Vedop sistemine girerek, beyannameniz kayıtta mı değil mi öğrenebilirsiniz. Beyanname sorgulaması yaptığınız zaman, beyanname durumu hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Yani gerçek ve tüzel kişilerin devlet üzerinden bir konuda yaptığı bildirimleri öğrenmeniz bu şekilde mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden Vedop sorgulaması gerçekleştirmeniz son derece kolay ve hızlıdır. Sorgulama için Vergi Dairesi’ne gitmeniz gerekmemektedir. Online olarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Vedop Ne İşe Yarar?

Vergi Dairesi Otomasyon projesi ile internet üzerinden beyanname görüntüleyebilirsiniz. Sistem sayesinde tüm veri beyannamelerini internet üzerinden alabilirsiniz. Mevcut vergi dairesi uygulamalarının web tabanlı ve n-katmanlı mimariye uyarlanmasını sağlayan sistem bütün veri beyannameleri internet ortamı üzerinden alınmasına imkan tanımaktadır. EBTİS, yani Elektronik Banka Tahsilat İşleme Sistemi ile bankaların toplamış olduğu vergilere ait bilgiler online bir şekilde GGM’ye aktarılmaktadır.

VEDOS, yani Vergi Denetmenleri Otomasyonları Sistemi ile de vergi denetleyen kişilerin denetimlerinin tutulduğu konum ile bağlantısız olarak GGM’ye aktarılması mümkündür. Vedop ile beyanname sorgulaması hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi web sitesine giriş yapmaktır. Sonrasında gerçekleştirmek istediğiniz işleme göre bir seçim yapabilirsiniz. Beyanname sorgulama, VEDOP durumu, Azo durumu ya da çıktı seri no işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz bilgiye göre ilgili seçeneğin kutucuğunu tiklemeniz gerekir. Seçiminizi yaptıktan sonra beyanname numarası kısmına ilgili numarayı yazıp, sorgulama yapabilirsiniz.

Gümrük Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu sistem son derece kullanışlıdır. En önemli avantajı, kişilerin vergi dairesine giderek, zaman kaybetmesini önlemesidir. Artık online olarak Vedop beyanname sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.