Bankalardan çok sayıda kişi kredi kullanıyor ve bu kredilerin ödemelerini ise, belli limitlerdeki taksitler ile bankalara geri ödüyorlar. Ancak çeşitli nedenlerle ödenmeyen kredi borçları, ülkemizde ciddi bir sorun halini aldı. Bu durumun aşılabilmesi için artık varlık şirketleri devreye giriyorlar. Bu tür şirketler, bankaların tahsil edemedikleri borçları satın alarak, tahsil etmekle yükümlü olan kurumlardır.

Borçlar Neden Varlık Şirketine Devredilir?

Bir bankadan çekilen kredi borcunun ödemelerinin düzenli biçimde yapılması gerekir. Eğer bu ödemeler düzenli yapılmamış ve ödenmeyen borcun üzerinden 3 ay gibi bir zaman geçmiş ise, banka bu borcu icra yoluyla tahsil etmeye çalışacaktır. İcraya verilen borç, müşteriden bir avukat kanalı ile tahsil edilir. Borcun devredildiği avukat, borçlu olan müşteriye borcunu ödeyebilmesi için çeşitli taksitlendirme seçenekleri sunar ve borcun kolayca ödenmesi için yardımcı olmaya çalışır. Ancak müşteri borcunu ödemiyorsa, bu durumda kanunlar uyarınca müşterinin sahibi olduğu mallara el konulabilir, evindeki eşyalar haciz yoluyla alınabilir ya da müşterinin maaşına haciz konularak borç tahsil edilir.

Bankaya borcu olan müşterinin sahip olduğu hiçbir malı, maaşı veya haciz edilecek eşyası yoksa bu durumda borç, icra yoluyla da tahsil edilemez. Bu durumda bankalar, tahsil edemedikleri borçlarını varlık şirketlerine devretmektedir. Varlık şirketleri bankalardan, müşterilerinin kendilerine olan borcunu belli bir miktar ödeme karşılığında satın almıştır. Varlık şirketleri bankaların tahsil edemediği borçları müşterilerden tahsil etme görevi ile hareket etmektedir.

Varlık Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

Borç Varlık Şirketine Devredildiği Zaman Ne Olur?

Varlık şirketine devredilen bir borcun tahsili için şirket yetkilileri borçlu müşterilerle iletişim kurarlar. Borcu ödeyebilmeleri için müşterilere farklı seçenekler sunan varlık şirketleri, çeşitli indirimler ve kampanyalar ile borcun ödenmesini sağlamaktadır. Bu esnada, borcun belli taksitlere bölünmesi mümkündür. Bazı şirketler bu borçların ödenmesi için kredi kullanılan ana paradan daha düşük miktarları dahi sunabiliyorlar. Ancak burada hedef ne olursa olsun müşteriden borcun tahsil edilmesidir. Dolayısıyla borcu varlık şirketine devredilen kimseler, yetkililer ile pazarlık ederek, bazı şartlarda anlaşma sağlayabilir ve borçlarını ödeyerek, bu problemden kurtulabilirler.

Varlık Şirketine Olan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Bu konuda bilinmesi gereken en önemli detay, bu borcun mutlaka bir şekilde ödeneceğidir. Ödenmediği halde kişi “kara liste” olarak adlandırılan finansal açıdan en kötü duruma düşecek ve bundan yalnızca kendisi değil, ailesi de olumsuz etkilenecektir. Günümüzde eşine ait varlık şirketine devredilen borç yüzünden kredi kullanamayan kimseler bulunmaktadır.

Varlık şirketine borcun ödemeye yanaşmayan kimseler, bir daha hiçbir bankadan kredi kullanamaz, kredi kartı alamaz hatta maaşlarına haciz konularak bu borç kendilerinden tahsil edilir.

Bu tür borçlarda zaman aşımı kavramı bulunmamaktadır. Ve borçlu olan kişi, gittiği her yerde bu borçla karşılaşacaktır. Bu nedenle varlık şirketlerine borcu olanlar, bu borcu anlaşma yaparak ödeme yoluna gitmelidir.