Vadeli altın hesabının, vadeli mevduat hesabından hiçbir farkı yoktur. Birikimcilerin seçmiş oldukları vade süresince belli bir faiz oranında kazanç elde edilmesini sağlayan bir yatırım türüdür. Bu hesap ilk çıktığı zamanlarda, birikimcilerin fiziki altınlarını yastık altlarında biriktirmeleri yerine banka kapsamında değerlendirilmesini temel esas alan bir hesap olarak biliniyordu. Zaman içerisinde vadeli altın hesaplarının faiz karşılığı da olmaya başladı. Başlarda sadece altınlar için biçilen değerler söz konusu iken sonrasında vadeli altın hesapları sayesinde altınlar için değerlendirilen faizler de birikim hesapları içerisinde yer almaya başladı. Bu da birikimcilerin daha yüksek birikimler elde etmesini sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Vadeli Altın Hesaplarının İşleyiş Biçimi

Vadeli altın hesabı açtırmak isteyen birikimcilerin öncelikli olarak bilmeleri gereken konu birikimlerinin bankaya sundukları gibi kalmayacağı konusudur. Yatırımcılar ellerinde bulunan fiziki altınlar herhangi bir bankada vadeli altın hesabı adı altında değerlendirmek istediklerinde bankanın görevli eksperleri tarafından altınların değerleri grama dönüştürülüyor. Hangi altın grubu olursa olsun netice itibari işle belli bir gram ölçeğinde değerlendirilmeye başlıyor.

Bu işlem ile birlikte altınların gram değerlerine göre vadeli altın hesabı sayesinde faizleri de bu gramların üzerine ilave olarak konuyor. Yatırımcıları bir süre sonra vadeyi bozmak istediklerinde ilk başta bankaya yatırmış oldukları gram ağırlıklarında altın ellerine geçmeyecek. Bankaya sunulmasından sonra eksperlerin piyasa durumuna göre belirlemiş oldukları değerlere göre işlem görecek. Yatırımcılar eğer ki bu noktadan sonra ana paraları korumalı bir fon içerisinde değilse birikim için yatırım yapılan altınların vadelerinin bitmesi ile birlikte ilk yatırım yapıldığı döneme göre kıyaslama yapılıyor. Eğer ki ilk yatırım yapıldığı dönemde daha yüksek ise bu duruma göre değerlendiriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu altın hesaplarının açıldığı dönemlerdeki altın değerleridir. Çünkü ilk giriş işlemi sonraki aşamalarda da büyük önem arz ediyor.

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

İstenilen Zamanda Vade Bozulabilir Mi?

Bu sorunun cevabı bankaların politikalarına göre değişiklik gösteriyor. Bazı bankalar yatırımcılar istedikleri zaman vadelerini bozdurma hakkı verirken bazı bankalar ise bozdurma işlemini vade dolmadan yaptırmıyor. Bu nedenle vadeli altın hesabı açarken hangi bankadan yaptırılması gerektiği iyice araştırılmalıdır. Yatırımcıların bankalar ile başlangıçta bu tür bir anlaşma yaparken vadenin bozdurulması durumunda işlemlerin TL üzerinden mi yapılıp yapılmayacağını sormaları yararlarına olacaktır.

Altın Hesabı Nasıl Açılıyor?

Yatırımcıların bu işe girişmeden önce seçmiş oldukları bankaların altın hesapları ile ilgili hangi şubelerinde ya da hangi saatler içerisinde bu işlemlerin gerçekleştirdiklerini öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü bankalar tüm şubeleri kapsamında ve her istenilen zamanda bu işlemler hakkında hizmet vermiyorlar. Bunun ana nedeni bankalar da sürekli bir banka ekspertizinin bulunmamasıdır. Her banka vadeli altın hesabı için kendisine göre şartlar oluşturabiliyor. Bu şartların yatırımcılar tarafından önceden bilinmesi ve incelenmesi gerekiyor. İşlemler bu şekilde daha sağlıklı bir şekilde yürüyecektir.