Kredi notu bankalar tarafından kullanmış bulunduğunuz tüm bireysel kredileri ve kredi kartlarının geçmişte oluşturulan verileri aracılığıyla belirlenmektedir. Parasal manada sizlerin mali defteriniz görevi gören kredi notu geçmişteki parasal davranışları; ödemeleriniz, maaşınız, kredileriniz ve geliriniz göz önünde bulundurularak sizlerin bundan sonraki davranışlarınızı belirleyecek not çıkarmayı kapsamaktadır. Bankalardan alacağınız hizmetler de bu nota göre belirlenmektedir. Banka kredisi notu yüksek olan ve pozitif olan bireylerin bankalardan konut kredisi, tatil kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredilerin alımında rahatlık sağlamaktadır. Kredi notunu öğrenmek bankalar aracılığıyla ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bazı bankalar kredi notu sorgulamasını ücretsiz olarak yapmaktadır.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme, Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Öğrenme

Teknolojinin gelişmesi ve bu gelişmelerin bankalar tarafından da kullanılmasıyla beraber bankacılık hizmetinde internet bankacılığının kullanılması ve bu hizmetlerin müşterilere sunulması gerçekleşmektedir. Müşterilerin daha kaliteli ve iyi hizmet alabilmesi için geliştirilen internet bankacılığı aracılığı ile bireylerin geçmiş zamanlardaki davranışlarını içeren kredi sicili ve kredi notu tanımlanarak hesaplanabilmektedir. İnternet bankacılığına giriş yapılarak hem kredi notunuzu sorgulayabilir hem de kredi ödemeleri ve bankalara olan borçlarınızı görebilirsiniz. Kredi kartı hesap ve limit bilgilerine kredi notuna da bu şekilde ulaşmak mümkündür.

Kriter ve Ölçüt

Bankaların kredi notunu hesaplamasındaki kriter ve ölçütün neler olduğuna baktığımızda her bankanın kredi notu ayrı ayrı değildir. Her Türk vatandaşının sahip olduğu ve kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi kayıt bürosu tarafından bireylerin finansal davranışları kayıt altına alınarak fatura ödemeleri gibi bir kredi notu oluşturulur. Kredi notunu etkileyen etkenlerden biri alınan kredinin ve kullanılan kredi kartlarının aylık ödemelerinin yapılıp yapılmadığıdır. Ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması kredi notunun büyük bir yüzdesini belirlemektedir.

Bankalardan alınan kredinin ve kredi kartı ödemelerinin kişinin aylık gelirini geçmemesi kredi notunun şekillenmesi anlamında oldukça önemlidir. Kredi puanını ve kredi notunu olumsuz anlamda etkileyecek bir etkende yeni kredi kartı kullanımına başlanmasıdır. Bankalar ve sizin için yeni kredi kartı yeni borçları ve ödemeleri temsil etmektedir. Hiç kredi almamış birine göre daha önce kredi çekmiş ve bu kredi borcunu düzenli bir şekilde ödemiş olan kimselerin kredi notu daha yüksektir. Daha önceki olan kredinizin düzenli bir şekilde ödenip bitirilmesi sizin kredi notunuzu olumlu bir şekilde etkileyecektir. Kredi notunu belirleyen diğer bir etken ise kişinin bankalar ile olan ilişkisini kapsamaktadır. Yani yapılan ödemeler ve faturalar bunlara dahildir.

Puanlama

Kredi notunda kredi alabilmek için risk detayları puanlama olarak sınıflandırılmaktadır.1-699 arasında yer alıyorsa kredi notu kredi alabilmeniz zor ve en riskli kısıma girmektedir. 700 ile 1099 arasında olan puanlar orta riski tanımlamakta, 1100-1499 arası az riskli olarak değerlendirilir, 1500-1699 iyi bir aralık olarak, 1700-1900 ise çok iyi şeklinde sınıflandırılmaktadır. Bazı bankalar aracılığıyla ücretsiz kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bankalar ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetlerini online olarak bankaların kendilerine ait bankamatikleri ve mesaj yoluyla gerçekleştirmektedir. Bu şekilde bankaların sizin için nasıl bir sicil oluşturduğunu kredi notunuzun olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar ise kredi notunu sorgulama işlemlerini ücretli bir biçimde yapmaktadır. Kredi notunun öğrenilmesi ile ileride kredi alırken veya uzun vadeli bir borca girilecekse avantaj ve fayda sağlayacaktır.