Kredi insanlar için oldukça önemli bir kavramdır. İş kuracak olan insanlar, evlenmeyi düşünen gençler ve aileleri, araba alacaklar, ev alacaklar, ihtiyacı bulunanlar, askere gidecekler, sağlık harcaması yapacaklar derken hemen hemen toplumun büyük bir kesimi bankalardan kredi çekme talebinde bulunmaktadırlar. Bu ihtiyaç sahiplerinin içerisine son zamanlarda öğrenciler de girmektedir. Öğrencilerinde günlük hayatları içerisinde çeşitli sebepler ile kredi kullanama ihtiyaçları bulunmaktadır.

 Bazı bankalar öğrenci kredisi denilen kredileri vermekte iken bazı bankalar ise daha her hangi bir mesleği bulunmayan bu kişilere kredi vermeyi riskli bulmaktadır. Bu kredinin verilmesinde hangi alanda öğrenci olunduğu, kredi kullanımına bir kefil bulunup bulunmadığı gibi etkenler dahilinde verilmektedir. Bazı bankalar bu kriterleri belirli ve kısıtlı bir düzeyde tutarken, bazı bankalar bu kriterleri oldukça üst seviyelerde tutmaktadır.

Hangi Bankalar Öğrenciye Kredi Vermektedir?

 Öğrenciye kredi veren bankalar olarak ilk akla gelen banka HSCB bankasıdır. Bu banka yıllardan bu yana hangi bölüm olursa olsun tüm öğrencilere kredi vermektedir. Bu kredilerin limitleri değişmektedir. Bazı bölümler diğerlerine göre daha riskli bazıları ise daha az riskli olmaktadır. Banka müşterilerine kredi kartı hizmeti de vermektedir. Bu banka aracılığı ile kredi veya kredi kartı alınması talebinde banka her hangi bir kefil de istememektedir. Bu açıdan diğer bankalara nazaran oldukça iyi olduğu söylenebilir.

 Bir diğer kredi veren banka ise Ziraat bankası olarak bilinmektedir. Bu banka da devlet bankası olması sebebi ile öğrencilere kredi verebilen bankalar arasında yer almaktadır. Bu banka bazı ekstra belgeler talep etmektedir. Görülen risk durumuna göre müşterilerinden kefil talep etmekte olan bir bankadır. Banka öğrencilere kredi kartı da vermektedir.

Belli Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

 Bazı bankalar ise öğrenciler arasında bir ayrım ile kredi vermektedir. Bu bankaların başında Vakıfbank gelmektedir. Bu banka öğrenciliğinin hemen sonunda garanti olarak işe başlayacak olan müşterilerine kredi vermektedir. Bu öğrencilere örnek olarak askeri okul öğrencileri, polis okulu öğrencileri, tıp fakültesi öğrencileri gelmektedir. Bu öğrencilerin iş bulma probleminin olmaması sebebi ile bu öğrencilere kredi ve kredi kartı hizmeti verilmektedir. Bu öğrencilerin dışındaki öğrencilerin başvurusu değerlendirilse de genel itibari ile olumsuz olarak geri dönüş olmaktadır.

Öğrenci Kredisi Faiz Oranları

 Bu kredilerin faiz oranları da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu kredilerin faiz oranları genel itibari ile bankaların ihtiyaç kredileri ile aynı doğrultudadır. Farklı bir faiz uygulaması uygulanması durumunda bile bu faiz oranı ihtiyaç kredilerinin üzerinde değil daha da altında bulunmaktadır. Kredi kartı faiz oranları ise diğer kredi kartları ile aynı doğrultuda bulunmaktadır. Her hangi bir ekstra bir durum bulunmamaktadır.

Kredi kartlarına kullanım bedeli genel itibari ile öğrencilere yansıtılmamaktadır. Bu kuralın dışında çalışmakta olan bankalar da fazlaca bulunmaktadır.