Multinet Nedir?

İş dünyasında yer alan birçok kişinin yakından tanıdığı Multinet, yemek ihtiyacını dışarıdan karşılayan iş yerlerinin çalışanlarına yemek ihtiyaçlarını karşılamaları için verdikleri yemek kartıdır. Şirket tarafından içerisine aylık olarak belirli bir miktar yemek bakiyesi yüklenen bu kartlar şirketin anlaşmalı olduğu restoranlarda ve mağazalarda kullanılabiliyor.

Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren ve para yerine geçebilecek kartlar üreterek belirli bir bedel karşılığında firmalara sunan kart sistemine denilmektedir.

Multinet’ in çalışma mantığı kredi kartına benzemektedir. Kredi kartından tek farkı sadece anlaşmalı olan yerlerde geçerli olması. Bir diğer fark ise, bu kart içerisinde para olduğunda kullanılabilir olması. Yani içerisinde para olmadığında kart kullanılmamaktadır. Multinet kartının paraya çevrilebilmesi için öncelikli olarak anlaşmalı iş yerleri gerekmektedir. İlk tercih edilen yöntemlerin başında alışveriş merkezleri ve marketler gelmektedir. Anlaşmalı marketlere gidilerek kartlarında bulunan bakiye oranında gıda alışverişi yapabilirler. Gıda alışverişi Multinet’ i paraya çevirme açısından en önemli konulardan bir tanesidir.

Multinet kart sadece gıda alışverişinde kullanılmamaktadır. Bunun dışında piyasada bazı işletmeler karttan belirli bir komisyon alarak kişiye karttaki bakiyeyi nakit olarak vermektedir. Bu yolla karttaki bakiye nakite çevrilmiş olur. Multinet yada diğer yemek kartları için değerlendirildiğinde insanlardan -25 arası komisyon alıp kartları nakite çeviren birçok yer bulunmakta.

Multineti Paraya Çeviren Yerler

Kartta Biriken Bakiyenin Paraya Çevrilebilmesi Mümkün Müdür?

Bazı yerler kartta bulunan bakiyenin belirli bir yüzdesini komisyon olarak alarak geri kalan miktarı ise kart sahibine ödemektedir. Örnek verecek olunursa kartta 400 TL’ lik bir bakiye bulunmakta. Bu bakiyeden kadar komisyon talep ediliyorsa 40 TL kesintiyle kart sahibine 360 TL kart sahibine nakit ödeme olarak verilir ve böylece kartta biriken bakiye paraya çevrilir.

Multinet Nasıl Paraya Çevrilir?

Bu işi meslek haline getirmiş kişilerin bulunduğu bilinmektedir. Bu kişiler belirli bir komisyon alarak kişinin multinet kartındaki bakiyeyi çekerek kişiye kart içerisindeki bakiyeyi nakit para olarak vermektedir. Multinet nakite çevirme işlemleri bazı yasal olmayan yerlerde yüksek oranlarda alınan komisyonlar karşılığında yapılmaktadır. Bu yerlerin arasında restoranlar olduğu gibi bu alanda en çok kar sağlayan bir değer yer ise fast food noktalarındaki moto kuryeleridir. Yemek yenilen lokanta veya restoran ile konuşularak multinet kartındaki bakiye paraya çevrilebilmektedir. Bazı lokantalar bu işlemi yapmak için belirli bir komisyon almaktadır. Bu yöntem aslında yasal olmasa da -20 oranında değişen komisyonlar ödenerek yemek çekleri paraya dönüştürülebilmektedir.

Multinet kartındaki bakiyeyi nakit paraya çevirmek için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yollardan biri Multinet kartın geçtiği iş yerleriyle görüşmektir. İş yerleriyle anlaşılarak belirli bir yüzde komisyon ödenerek multinet kartındaki bakiye nakit paraya çevrilebilir. Multinet kart, her çekim için iş yerlerinden belirli bir komisyon almaktadır.

Multinetle Anlaşmalı Marketler Hangileridir?

Multinet kartı paraya çevirme yöntemlerinden bir diğeri ise market alışverişi yapılmasıdır. Birçok süper market, market Multinet anlaşmalıdır. Bu marketlerden normalde para vererek yapacağınız gıda alışverişini multinet kartını kullanarak yapabilir ve böylece hiçbir komisyon ödemeden multinet kartınızdaki tüm bakiyeyi kendinize harcamış olursunuz. Hem böylece market alışverişine ödeyeceğiniz para cebinizde kalacak, ödemenizi multinet ile yapmış olacaksınız. Son olarak multinet kartınızı bir yakınınızın market alışverişinde kullanmayı teklif edip, market alışverişinde harcamış olduğu bakiyeyi size nakit olarak vermesini teklif edebilirsiniz.