Kredi Puanı Öğrenme

Kredi başvurusu yaptığınızda, bankaların baktığı referans notuna kredi puanı adı verilmektedir. Finansal geçmişiniz ve bankanız ile ilişkileriniz Kredi Kayıt Bürosu tarafından analiz edilerek, toplanmaktadır. Bunun sonucunda da size özel bir puan verilmektedir. Kredi başvurusu yaptığınız zaman en önemli ölçüt, size verilecek olan bu puandır. Dolayısıyla kredi puanınız ne kadar yüksekse; sizin için o kadar avantajdır. Düşük puana sahip olanlar değerlendirme sürecinde dezavantajlıdır. Bu nedenle kredi çekmek isteyenler öncelikle kredi puanını öğrenmek istemektedir. KKB’ye bağlı olan Fndeks tarafından analiz edilen puanlamanın %70’ini “kredi ödeme düzeni” ve “mevcut kredi borç durumu” oluşturmaktadır.

Geri kalan %30’luk dilimde ise; “yeni alınan kredi”, “kredi kullanma yoğunluğu” ve “diğer faktörler” etkili olabilmektedir. Notunuzu Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisi ile öğrenebilmeniz mümkündür. Bunun dışında farklı yöntemler de tercih edebilirsiniz. Öğrenme servisini tercih ederseniz; kredi puanınız SMS yoluyla cebinize ulaştırılmaktadır. Böylece bankaların kredi verirken göz önünde bulunduracağı puanı öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden yapılan sorgulamalarda, internet sitesine üye olup, bir kez ücretsiz puanınızın kaç olduğuna bakabilirsiniz. Diğer sorgulamalarda 4,5 TL gibi bir ücret talep edilebilmektedir.

Kredi Puanı Öğrenme

SMS İle Kredi Puanı Öğrenme

Cep telefonunuzdan 9 TL gibi bir ücrete sorgulama yapabilirsiniz. Para ödemeden puanınızı öğrenmek isterseniz; başka yöntemleri tercih etmeniz gerekecektir. Mesela Akbank uygulaması üzerinden para ödemeden sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında farklı yöntemler sayesinde de ücretsiz olarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi Puanı Ne Anlama Gelir?

Kredi puanı, bankalar tarafından size verilen referans notu anlamına gelmektedir. Yeni bir kredi talebinde bulunacaksanız; size verilen kredi puanın yüksek olması gerekmektedir. Düşük puana sahipseniz; herhangi bir bankanın size kredi verme ihtimali oldukça azdır. Değerlendirme sürecinde en önemli ölçüt olarak alınan kredi puanı, sizin bankalar tarafından verilen karnenizi temsil eder. Bu nedenle karnenizin yüksek olması, kredi talebinde bulunurken lehinize olacaktır. Geçmiş kredi kartınız ve kart ödeme bilgileriniz baz alınarak hesaplanan puanınız 1 ile 699 arasında ise, kredi alma ihtimaliniz çok düşüktür.

700 ve 1099 da orta riskli olarak kabul edilmektedir. 1100 ve 1499 da az da olsa risk bulunmaktadır. Az riskli de ve 0 kredi notunda kredi alma ihtimaliniz gelirinize bağlıdır. 1500-1699 kredi puanına sahipseniz; yüksek ihtimalle kredi alabilirsiniz. 1700-1900 de; kredi puanınız çok yüksek olduğundan büyük bir ihtimalle kredi talebiniz onaylanabilir. Kredi puanınıza bakarak, bankaların size kredi vermek ihtimallerinin hangi olasılıkta olduğunu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Olarak Kredi Notu Öğrenme

Belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Eğer hiç ücret ödemek istemiyorsanız; ücretsiz yöntemleri tercih etmelisiniz. Akbank uygulaması üzerinden para ödemeden kredi puanınızı sorgulayabilirsiniz. Elden taksitli ürün satışı yapan mağazalardan alışveriş yaptığınızda; herhangi bir ücret ödemeden puanınızı öğrenebilirsiniz. Telefon almak isteyen tüketicilerin kurumsal findeks hesaplarına girip, puanlarına bakan dükkanlar ücretsiz olarak puanınızı size bildirebilir. Kredi puanı yüksek olanlara taksitli satış yapan bayiler, beyaz eşya mağazaları, telefon mağazaları ya da iş yerleri gibi çeşitli firmalardan ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu ücretsiz puan öğrenme yöntemini kullanmak için alışveriş yapmanız gereklidir. E-devlet üzerinden yapacağınız işlemle henüz kredi puanı sorgulama hizmeti sunulmamaktadır.