Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama Yöntemleri

Günümüz mevcut şartlarında kredi notu öğrenmek son derece temel disiplinlere ve pratiklere indirgenmiş durumdadır. Her şeyden önemlisinin güven ve hız olduğu günümüz bankacılık anlayışında teknoloji destekli internet aygıtlarının yoğun bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte birçok farklı dinamikte olduğu gibi kredi notlarında da bambaşka açılımlar ve varyantlar sunulmaktadır. İsteyenler için ilk seçenek olarak evine en yakın şubeye gidip sadece on – on beş dakikalık bir görüşme ile kredi notunu öğrenmek ve kredi notuna göre kredi seçeneklerini değerlendirmek yer almaktadır. Bunun dışında ilgili bankaların müşteri temsilcisine bağlanmak için tuşlanan numaralara sahip olmak ve kısa bir süre içerisinde müşteri temsilcisine bağlanıp sözü edilen kişinin sorularına cevap vererek de kredi notu öğrenmek mümkün hale getirilmektedir.

Günümüz bankacılığı çeşitli seçeneklere ve iş kollarına ayrılmaktadır. Bu nedenle sadece kredi notları ile ilgili ayrı bir departman bulunmaktadır. İlgili kişilerin tek yapması gereken kredi çekilecek olan söz konusu bankanın müşteri hizmetleri numarasını tuşlamaktır. Herhangi bir ulaşamama ve irtibat kuramama durumlarında alternatif numaralar ile müşteri temsilcilerine bağlanma süreçleri hızlandırılmaktadır. Daha sonra çeşitli yönlendirmeler takip edilerek kredi başvuruları departmanına yönlendirilmek mümkün olmaktadır. Bir diğer seçenek ise son iki yıl içerisinde tüm kredi notlarını öğrenmek isteyen kullanıcıların büyük bir oranda tercih ettikleri internet üzerinden kredi notu öğrenme seçenekleridir. Bu seçenekler söz konusu mercilerde ”kredi notu hesaplama” adı ile de lanse edilmektedir. Bunun için her bankanın ana sayfasında yer alan bir başvuru formu bulunmaktadır.

Kredi Notu Öğren

Kredi Notu Sorgulama Ekranı

Başvuru formunda genel olarak ilk satırda kimlik numarası bilgileri kısmı yer alır. 11 haneli kimlik numaranın doğru ve eksiksiz yazılması bu noktada önemlidir. Bunun yanı sıra cep telefonu numarası ve aylık gelir miktarı da aynı kutucuklara yazılmaktadır. Aylık gelirin az ya da fazla yazılması daha sonraki reel başvurularda sorun yaratabileceği için bu alanın da tamamen doğru ve reel bilgiler ile doldurulması elzem olarak görülmektedir. Daha sonra ise bir güvenlik kodu yer almaktadır. Bu güvenlik kodu genellikle dört ya da beş harften oluşmaktadır ve kişilerin herhangi bir otomasyon ya da robot olmadığının ispatı için her mercide tutulmaktadır.

Bazı mecralarda ise ”Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme” kapsamında bir diğer önemli ve tıklanması gereken kısım bulunmaktadır. Burası da tıklandıktan sonra kredi notu öğrenme işlemleri seri bir şekilde, sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilmektedir. Genellikle hızlı bankacılık anlayışının içerisinde kredi notu öğrenme süreçleri aynı gün içerisinde tecelli etmektedir. Çoğu zaman ise dakikalar içerisinde ilgili kişiler kredi notlarını öğrenerek ona göre bir tercihte bulunabilirler.

Kredi Notu Arttırma Teknikleri ve Yöntemleri

Kredi notları günümüz bankacılığında son derece önemli bir noktada temsil edilmektedir. Bankalar kişi ve kişilerin kredi notlarına bakarak kredi verme işlemlerini onaylamakta ya da reddetmektedirler. Kredi notunu arttırmanın en önemli yöntemi ise birikmiş kredi kartı borçlarını kapamak ve borçsuz bir şekilde söz konusu başvuruları yapmaktadır. Aynı zamanda kredi notu için bakılan bir diğer önemli husus da ödeme aralıkları olarak görülmektedir. Kredi kartlarını düzenli olarak ve geciktirmeden ödeyenlerin kredi notları istenilen seviyelere çıkmaktadır.