Tüm finansal geçmişinizi ortak bir organizasyonda toplayıp analiz etmenin sonucu olan derecelendirme sistemine kredi notu denmektedir. Ortaya çıkan puan, kuruluşun üyesi olan firmaya veya belirli bir ücret karşılığında bireysel müşterilere verilir. Ülkemizde bulunan bazı finansal açıdan kurumlar kendi açılarından puanlama sistemlerini geliştirmiş olsalar da kendi müşterileri ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşamadıkları için bu nedenle kredi kayıt bürosu üyesi olmak zorunda olmaktadırlar. Başka bir yönden bakmak gerekirse diğer ülkelerde de ülkemizde bulunan ve benzer olan kredi derecelendirme sistemi bulunur. Sadece bireysel açıdan müşteriler olmamakla birlikte aynı zamanda hükümetlere not verebilen oldukça büyük şirketler ve uluslararasında bilinen kuruluşlar da mevcut olmaktadır.

Kredi muhasebesine göre, her şeyden önce bankalar olası risk durumunuzu vermektedir. Risk durumuna göre, bankaların çoğunluğu mali taleplerinizin değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine karar vermek için sistemler kurulmaktadır. Bu yapılmış olan otomatik sistemler aracılığı ile bankalar kesinlikle kredi vermeyecekleri kişileri değerlendirecek zaman açısından ve personel tasarrufu açısından düzen sağlayamamaktadır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Düşük Kredi Notu Olması

Kişiye ait olan kredi notunun düşük olması demek o kişinin bankalar aracılığı ile kredi çekmesinde de bir takım sorunlar yaşayacağı anlamına gelmektedir. Bankaların genele yakını bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında pek de kredi verme taraftarı olmamaktadır. Kişi belirli sebepler ile kredi alamaması durumunda ise bunalım içerine de girmektedir. Bankalardan kredi almak isteyen kişilerin bir kredi başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Yine eğer bir maaş ile hesaplanırsa ve kredi başvurusu aylık olarak belgelenebilir toplam gelir miktarıyla orantılı ise kredi onayı almayı daha kolay hale getirir. Krediyi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir kredi not ortalamasına sahip olması gerekir. Ancak, kredi notu en azından olmalı mı? Gibi bir soru ile karşılaşıldığı durumlarda şu cevap verilmektedir. Kredi türüne ve kredinin miktarına bağlı olarak değişebilir. Kısacası, 5000 TL gibi düşük kredi tutarları için orta riskli kredi notuna sahip olanlar bile onaylanmıştır ve hatta yüksek ortalama kredi notu olanların bile bazen kredi düşüş kararı vardır.

Ev Kredisinde Kredi Notu

Son derece tutarlı ve genellikle uzun vadeli konut kredileri söz konusu olduğunda, bankalar daha yüksek ortalama kredi notu talep etmektedir. Özellikle 100 bin liralık konut kredisi ve yukarıdaki tutarlar için bankalar sadece iyi kredi notu olarak kabul edilen 1.500 puanlık kredi notunu kabul etmektedir.

İhtiyaç Kredisinde Kredi Notu

İhtiyaç halinde maddiyata sıkışan kişilerin 5 bin tl kredi istemeleri halinde bankalar kişinin kredi notuna bakarlar. Bu bakılan kredi notun 1.100 puan olması halinde bankalardan genellikle kredi çekme adına onay çıkmaktadır. Ayrıca, kişinin aylık geliri çok yüksekse yani aylık maaş 4 bin lira ve aylık ödeme 500 lira ise yüksek riskli bir kredi notu olsa bile bir kredi verilebilir. Bunun yanı sıra sigortalılar için kredi süresi çok önemlidir ve bankalar yeni olanlar için borçlulara sıcak bakmazlar.

Özellikle son yıllarda bankalarla hiçbir ilişkisi olmayan birini bulmak, samanlıkta iğne aramak gibidir de diyebiliriz. Bir evde yaşayan aile üyeleri sahip oldukları kredi kartlarının sayısının 2 katına yakındır. Ve neredeyse hepimiz mobilya, araba, ev, eğitim, askeri hizmet veya çeşitli ihtiyaçlar için kredi kullanmaya devam etmekteyiz.