Günümüzde belirli aylar içerisinde gerçekleştirilen kredi kartı ile alışveriş seçeneği dahilinde, yapılan alışverişin ‘ekstre atlat’ seçeneği kapsamında bir sonraki aya aktarma imkanı veriliyor. Bu şekilde ay içerisinde fazla sıkışmaya gerek olmadan önümüzdeki ay ödeme şansı sağlanmaktadır. Bu sayede kredi kartı ödemeleri kolayca ertelenebilmekte ve rahatça alışveriş yapma şansı elde edilebilmektedir.

Günümüzde her banka bunu gerçekleştirmese dahi, genel çerçevede Türkiye’deki bankaların büyük bir çoğunluğu sağlamaktadır. Tabii artık kredi kartı sahibi olanlar tek bir banka dahilinde birden fazla kartı bulunduğundan dolayı, hangi kart üzerinden bir atlama gerçekleştirmek istiyor ise bu bağlamda seçim gerçekleştirdikten sonra; ‘Ekstrem’ alanında gösterilen ekstre atlat seçeneğini tıklamak suretiyle bu işlemi gerçekleştirebilir. Ardından bir sonraki aya ödeme planı çıkarılabilir. Diğer seçenekse kredi kartı ile giriş gerçekleştirdikten sonra, ‘Borç ödeme’ alana giriş yapılarak yine ekstre atlatma seçeneğini tercih etmek ile birlikte; bu işlemi farklı zamanlarda rahatlıkla yapma şansı elde edilebilir. Günümüzde farklı aylarda sıkışan insanlar için yeni sistem büyük bir önem haline gelmiş durumdadır.

Kredi Kartı Ekstre Atlat

Kredi kartı ile birlikte ekstre atlatma

Günümüzde artık kredi kartı o kadar yoğun bir şekilde kullanılmakta ki, insanlar kazançlarının ötesine çıkarak farkında olmadan limiti aşmaktadır. Bu da bir sonraki ay için ödeme planı mümkün olmayacak bir noktaya gelmesine sebep olur. Bu durumlar ile karşı karşıya kalındığı zaman, vakit kazanmak ve rahatça ödeme imkanı gerçekleştirebilmek adına erteleme seçeneği aktif hale gelmiş durumdadır.

Özellikle Kredi kartlarının ödeme tarihi geçirilerek sicile olumsuz notu işlenmemesi adına, mutlaka bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden belli zamanlarda çok zor durumlarda kalındığı vakitler, ekstre atlatmak gibi ek işlemler günümüzde yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Bu şekilde ödeme tarihleri gecikmeden belirli miktarlar dahilinde kredi kartların ödemesi aylık olarak yapılabilir. Diğer tarafta mutlaka kredi kartı ödeme yapılırken son güne ekstre atlatma yapılsa dahi bırakılmamalıdır. O gün için yaşanabilecek herhangi bir problem karşısında, kredi kartı ödemesi yapılmaz ise sicile olumsuz şekilde bir işlem yansır.

Kredi kartı erteleme işlemi gerçekleştirmek

Ekstre atlatma işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka kredi kartı kapsamındaki borç bilgilerini tam olarak verilmesi büyük bir önem arz eder. Eğer kredi kartının borcu tam olarak ödememe gibi bir durum ile karşı karşıya kalınmış ise, o zaman mutlaka asgari tutarı tam olarak öğrenilmesi gerekir. Bu bağlamda yine ertesi ay erteleme gibi görünen asgari tutarı ödeme işlemi de değerlendirilebilmektedir.

Eğer asgari tutarı da ödeme gibi bir zorluk ile karşı karşıya kalınmış ise, o zaman ekstre atlatma kısmında giriş yapılarak seçim gerçekleştirilmesi suretiyle bir sonraki aya aktarım sağlanabilir. Bu sayede herhangi bir gecikme yaşanmadan bir sonraki ay için ödeme planı çıkarılarak güven içerisinde işlem gerçekleştirilebilir. Günümüzde bu seçimi gerçekleştirmek için hem internet bankacılığı kullanılabilir hem de ATM’lerden kredi kartı ile giriş gerçekleştirerek ekstre atlatma seçeneği tercih edilebilir. Üstelik giriş yapılan ürün çerçevesinde atlatma yapıldığı zaman, faiz olarak ne gibi bir miktarın yansıyacağı da açık şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde ne kadar bir miktar ödeneceğine bakılarak buna göre bir işlem yapılabilir.