Eğer yeni bir İş Bankası kredi kartı çıkardıysanız veya bir nedenden ötürü yenisiyle değiştirdiyseniz kullanmadan önce bazı işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Şifre belirleme gibi yöntemler kredi kartını ilk kez kullanmadan önce yapılmalıdır. Fakat kredi kartınızı normal alışverişlerde kullanmaya başlasanız dahi bu internet alışverişlerinde de kullanacağınız anlamına gelmez. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yani BDDK’nın bankalara bunun için getirdiği onay şartını yapmanız gerekir. İş Bankası kredi kartımı internet alışverişlerine nasıl açarım, bu işlem zor mudur yoksa kolay mıdır, uzun sürer mi gibi soruların cevabını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İş Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

İş Bankası Şubeleri ile İnternet Alışverişine Açma

Bilinen en klasik yöntem tabii ki de size en yakın olan İş Bankası şubesine giderek işleminizi halletmenizdir. Sıradan bir banka işlemi yapıyormuş gibi sıra almalısınız ve sıra size geldiğinde kredi kartınızı uzatarak istediğinizi söylemelisiniz. Fakat yoğunluk olduğu dönemlerde bunun için epey beklemeniz gerekebilir. Sizi daha az bekletecek yöntem bankanın telefon şubesini kullanmanızdır. 0850 7240724 numaralı telefon şubesi üzerinden müşteri numaranız ve müşteri şifreniz ile bağlanarak kartınıza online alışveriş yetkisi verebilirsiniz. Fakat bunlar aşağıda yer alan diğer dört yönteme göre daha uzun sürer.

SMS ile Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Kısa mesaj SMS’i kullanmak üstte yazan iki yöntemden de daha kısa sürer çünkü olası bir bekleme sorununu ortadan kaldırırsınız. SMS ile işleminiz yapmak istiyorsanız şu adımları izlemeniz gerekir. Aralarında boşluk bırakarak “SANALONAY” yazıp internet alışverişine açmak istediğiniz İş Bankası kredi kartı ya da bankamatik kartının son altı hanesini 4402’ye kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz. Gönderdikten hemen sonra tercihinizin alındığı yönünde bir bilgi mesajı almalısınız. Bu bilgi mesajından sonra işleminiz tamamlanmış demektir. Yalnız GSM operatörleri tarafından attığınız kısa mesajın SMS tarifenize göre ücretlendirileceğini unutmayın.

İnternet Şubesi veya İş Bankası Telefon Uygulamaları ile İnternet Alışverişine Açma

İnternet erişimine sahipseniz, teknolojinin gelişimi sayesinde işleminizi yapabileceğiniz en basit yöntemler internet şubesini veya diğer ilgili uygulamaları kullanmaktır. İnternet şubesi yöntemi için ilk yapmanız gereken isbank.com.tr‘ye girip sağ yukarıda yer alan bireysel seçeneğini seçmektir. Daha sonra ister müşteri, ister TC kimlik numaranız ve internet şubesi şifreniz ile giriş yapmalısınız. Eğer şifrenizi unuttuysanız veya henüz bir şifreniz yok ise bununla ilgili sayfada yazan “Şifrem Yok / Unuttum” kısmına tıklamalısınız.

Giriş yaptıktan sonra sırasıyla Kartlarım / Kart Ayarlarım / Alışveriş Tercihlerim / Kart Seçimi / İnternetten Alışveriş yazan yerlere tıklamanız gerekmektedir. Sonunda karşınıza çıkan sayfadan internet alışverişi onayını kolayca verebilirsiniz. Herhangi bir tarayıcıyı kullanmadan da İşCep veya Maximum Mobil uygulamaları üzerinden kartınıza internet alışverişi yetkisi verebilirsiniz. İşCep’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla şu adımları izlemelisiniz: Kartlarım / Kart Ayarlarım / Kullanım Tercihleri / Kart Seçimi/ İnternetten Alışveriş. Eğer İşCep yerine Maximum Mobil uygulamasını kullanıyorsanız Kartlarım / Kart Seçimi / Kart Ayarları (sağ üst köşede) / Kart Ayarları Yönetimi kısımlarına tıklayarak karşınıza çıkan kredi kartı internet alışverişi onayını verebilirsiniz.

Onayınızı ve diğer işlemlerinizi tamamladıktan sonra uygulamalardan ve internet şubesinden çıkış yapmayı unutmayın. Bu altı yöntem sayesinde kolayca işleminizi tamamlayabilir, internet alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.