Günümüzde daha hızlı ve güvenilir yollardan para transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılan numaraya IBAN denir. Miktarın karşı tarafa doğru bir şekilde aktarabilmesi adına kullanılan bu sistem, hesap numaraları ile birlikte oluşturulmuş bir banka hesabı olarak ön plana çıkar.

Bu çerçevede müşterisi olduğunuz bankalar ile birlikte internet üzerinden giriş yaparak IBAN hesap numarası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik sadece bu şekilde değil farklı internet siteleri çerçevesinde de giriş yaparak öncelikle banka ismi girilmek suretiyle daha sonra hesap numarasını giriş yapılması yeterli gelir. Bu şekilde IBAN numarası detaylı bir şekilde hemen öğrenilebilir ve buna göre farklı amaçlar altında kullanılabilir. Tabii belirli zamanlarda bankaların ilçe şube numaraları da talep edilebilmektedir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek suretiyle bankalar bünyesindeki ilgili IBAN hesaplama sayfalarına giriş yapılarak kolaylıkla işlem gerçekleştirilebilir.

 

İBAN Sorgulama, Bankaların İBAN Hesaplama Sayfası

IBAN Numarasının Yazdığı Yer

Kredi kartı ya da banka kartı üzerinde IBAN numarası yazmaz. Bunu öğrenmek için farklı yollar kullanılabilir. Örneğin bankamatik üzerinden giriş gerçekleştirerek alınabilir. Aynı zamanda internet şubesi ya da mobil üzerinden de giriş gerçekleştirmek suretiyle şekilde IBAN numarası elde edilebilir. Ayrıca bağlı olduğunuz banka dahilinde müşteri temsilcilerine bağlanarak da bu şekilde IBAN numarası elde edilebilir. Uluslararası statüye bağlı olarak 2010 yılından bu yana aktif hale gelen IBAN numarası, özellikle para transferleri konusunda hızlı ve güvenilir bir yol seçeneği olarak değerlendirilmektedir.

Tabii IBAN seçeneği ile birlikte aynı zamanda banka hesap numarası da kullanılarak para alım ya da gönderim işlemleri yapılabilir. Her banka kartı veya kredi kartı adına farklı IBAN numaraları verilir. Bu numaralar çerçevesinde özellikle EFT ya da banka havale yoğun şekilde yapan kişiler adına, hızlı bir transfer yöntemi sunmaktadır. Hangi banka müşterisi iseniz o bankanın İnternet şubesine girmek suretiyle ilgili kısmı geçiş yaparak IBAN numaranızı öğrenebilir, farklı seçenekler dahilinde gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri güven içerisinde yapabilirsiniz. Özellikle günümüzde mobil sistem çok fazla kullanıldığından dolayı cep telefonu veya tablet üzerinden giriş yaparak bankaları mobil şubesinde girmek suretiyle, otomatik olarak doğrudan IBAN numarası elde edilebilir. Hatta buradan numara kopyalanabilir ve rahatlıkla uğraşmadan farklı yerlerde kullanılabilir.

IBAN Sorgulaması İçin Yapılması Gerekenler

Elbette her banka bu konuda farklı aşamaları müşteriye sunarak gerçekleştirir. Ancak genel çerçevede yöntemler birbirine oldukça yakındır. Bu bağlamda ilk olarak hesap türü TL ya da diğer döviz kurları çerçevesinde girilmelidir. Daha sonra ilgili bankanın şube kodu ile birlikte hesap numarası da yazılmalıdır. Burada hesap numarasını öğrenmek için kredi kartı veya banka kart üzerindeki numara olduğunu söylemek gerekir. Daha sonra ‘hesapla’ tuşuna basmanız ile birlikte anında IBAN numaranızı alabilir ve dilediğiniz zaman farklı yerlerde güven içerisinde kullanabilirsiniz. Özellikle EFT ve banka havale seçeneklerinde hızlı bir işlem yapmak için mutlaka IBAN numaranızı kullanmalısınız.