Para transferinde gönderim ücreti almayan bankalar dijital şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar ile katılım bankaları olarak dikkat çekmektedir. Bir başka banka hesabına para gönderimi olan EFT hizmeti için Türk Bankacılığında birçok banka havale ve EFT gönderim ücreti almaktadır.

Sık bir şekilde havale ve EFT gönderme durumunda olan banka müşterileri için bu işlemlerin ücretsiz yapıldığı bir bankayı kullanmak daha avantajlı olabilmektedir.

Havale ve EFT Neye Denir?

Havale aynı bankadaki iki hesap arasında yapılan para transferine denirken, EFT farklı iki banka arasındaki para gönderme işlemine verilen adın kısaltmasıdır. Uzun okunuşu Elektronik Fon Transferi olan EFT de havale de elektronik ortamda aktarılan para işlemidir. Çoğu banka her para giriş çıkışında yapılan işlemlerden gönderim ücreti tahsis etmektedir.

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

İki işlemde banka şubelerinden gerçekleştirilebilir. Ancak günümüz teknolojileri ile daha zahmetsiz hale gelen bankacılık hizmetlerinden de dijital olarak faydalanılabiliyor. Banka sırası beklemeden bankaların internet bankacılığı adresleri veya mobil bankacılık uygulamaları kullanılabilir.

EFT İşlemi Detayları

EFT işlemi yaparken göndericinin banka hesap bilgisi, alıcı hesap bilgisi ve alıcının bankası istenen bilgilerdir. Tabi gönderilecek tutar ve bilgilerin doğru olarak girildiğine dair onay bilgileri de isteniyor.

Banka aldığı EFT talebini verilen bilgileri ve tutar için yeterli bakiye olup olmadığını inceliyor. Eğer EFT ücreti alan bir banka ile çalışılıyorsa her EFT işleminde bankanın belirlediği miktarda ücret gönderenin hesabından tahakkuk ettiriliyor. EFT işlemleri sadece iş günleri ve çalışma saatlerinde yapılabiliyor yani hafta sonu ve resmî tatiller dışında hafta içi her gün sabah 8 akşam 5 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Çalışma saati dışında alınan talepler ertesi günün çalışma saatlerinde işleniyor.

Havale İşlemi Detayları

Havale işlemi yalnızca aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleştirilebilir. EFT’den farklı olarak havale işlemi mektup yoluyla da yapılabilmektedir. Hesap sahibinin onayı tek şarttır.

Havale işlemi internet ve mobil bankacılık üzerinden gündüz gece her saatte kolaylıkla yapılabiliyor. Herhangi bir yetkili onayı beklenilmediğinden ve para banka içerisindeki hesaplar arasında döndüğünden anında gerçekleşmektedir. Tek onay havale gönderen hesap sahibine aittir.

Havale gönderirken istenen bilgiler EFT’ye göre daha fazladır ve işlem daha çok zaman almaktadır. Havale ücreti bankalara göre değişmekle beraber havale gönderimi çoğu bankada ücretsiz gerçekleştirilmektedir.

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Masrafsız Havale-EFT İşlemi Yapan Bankalar

Hesap işletim ücreti almayan bankalardan bazıları aynı zamanda havale ve EFT gönderim ücretleri de almayabiliyor. İşte havale ve EFT işlemlerini masrafsız gerçekleştiren bankalar;

ENPARA: Türkiye’nin ilk şubesiz bankacılık hizmeti olan QNB Finansbank bünyesindeki ENPARA hesap işletim ücreti almadığı gibi havale-EFT gönderimlerinde de herhangi bir ücret almıyor.

CEPTETEB: Türkiye Ekonomi Bankası bünyesinde faaliyet gösteren internet bankacılığı uygulaması CEPTETEB işlemleri 0 masraf ile gerçekleştiriyor.

NUVO: Yapı Kredi Bankası’nın internet bankacılık hizmeti NUVO ile komisyon ödemeden havale-EFT yapılabiliyor.

Kuveyt Türk: Kuveyt Türk Katılım Bankasının internet şubesi Senin Bankan, mobil şube ve ATM üzerinden havale ve bankalar arası ücretsiz para transferi yapılabiliyor.

Albaraka Türk: Faizsiz katılım bankacılığı hizmeti veren Albaraka Türk’te hesap aidatı ve havale-EFT ücreti almayan bankalardan biridir.

Türkiye Finans: Yine bir katılım bankası olan Türkiye Finans, ATM, internet ve mobil şubeden cüz’i miktarda işlem ücreti alıyor.

Havale ve EFT ücreti Ziraat Bankası, Garanti, Akbank, Vakıfbank, İş Bankası gibi çoğu banka değişen tutarlarda EFT ve havale ücretleri almaktadırlar.