Kredi Notu Nedir?

Her bir vatandaşın finansal profilinin oluşturulmasıyla ortaya çıkan değerlendirme notuna verilen isimdir. Bu profil kullandığınız tüm banka ve kredi kartlarının işlem geçmişi baz alarak hazırlanır. Bu finansal profil bilgileri Kredi Kayıt Bürosu isimli merkezde toplanır. Türkiye’deki birçok banka, özel kurum ve kuruluşlar yahut bireyler ücret karşılığı bu bilgiye erişebilirler. Birçok kurum müşterisinin kendi kurumundaki kayıtlarını bilse de genel bir profil görmek için kredi notuna ihtiyaç duyarlar. Bu sistem uluslararası birçok örneğiyle bankacılığın risk yönetimi için oldukça önemlidir. Bireylere olduğu gibi büyük kuruluşlara da finans analizi ve kredi puanı değerlendirmesi yapan kuruluşlar da mevcuttur.

Findeks Kredi Notu

Findeks Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun verilerini finansal hizmete açmak amacıyla oluşturduğu birimdir. Findeks ile kredi notunuz özel olarak oluşturulan puan tablosunda değerlendirmeye alınır, böylelikle profiliniz çıkarılır. Bu yöntem ile banka ile müşteri arasındaki etkili ve güvenilir iletişim ağı kurulmaya çalışılır. Yüksek güvenlikle çalışan findeks sunduğu verileri paylaşarak oluşturduğu ağda bireysel kimlikler üzerinden müşteri yelpazesini kurar. Bu yelpaze risk notu olarak da tanımlanan puanlama usulünce gruplara ayrılır. Misalen bir kişinin kredi başvurusu Findeks’teki kredi notunun tabloda hangi risk sınıfına girdiğine göre değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme Findeks bünyesindeki dokuz büyük bankacılık ağının verileri ile oluştuğu için müşteri izleniminde tek olmasa da en önemli etkendir.

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Ülkemizde kredi notunun tek belirleyici merciği Findekstir. Müşteri profilinin belirlenmesi ve hesap hareketlerinin kredi notuna çevrilmesindeki en büyük etken borcuna olan sorumluluğudur. Kişinin kredi yahut kredi kartı borcunu düzenli aralıklarla ödeyip ödememesi, gecikmeye yahut icraya gitmesi gibi durumlar kredi notunun düşmesine sebep olur. Kullanıcıların önemsemediği birkaç günlük gecikmeler dahi kredi notunu direkt olarak etkilemektedir. Borcunuzun tutarının gelirinize dengesi de bir diğer faktördür. Kişinin makul oranda bir gelir-borç dengesi oluşturması amaçlanır, bu sebeple bankalar ya da özel kuruluşlar size tanıyacakları kredi kotasını bu denge aracılığıyla belirler. Kredi notunuz kredi başvurunuzun yahut kredi kartı limit artış talebinizin geri çevrilmesine ya da talebinizden aşağıda bir meblağda karar kılınmasına sebep olabilir. Bunların yanında en son ne zaman kredi aldığınız, kaç adet kredi kartı kullandığınız, ve ne sıklıkla başvuruda bulunduğunuz kredi notunun belirleyen etkenlerdir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bahsi geçen koşullar hayatımızın her dönemini kapsamaz, özellikle gençlik döneminde bankalar ile sıkıntılar yaşamış olmanın hayat boyu yapacağınız bankacılık işlemlerini etkilememesi için kredi notları belli evrelerde yeniden değerlendirmeye alınır. Siz de bu değerlendirme için bazı önlemler alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi notunu yükseltmenin temel kuralı ödemelerinizi düzenli hale getirmektir. Özeliikle yüksek meblağlar ile borcunuzun hızlıca kapatılması olumlu etki yaratacaktır, ancak buna imkanınız yoksa borcunuzu taksitlendirerek kendinize uygun ödeme tarihlerinde ve miktarlarında düzenleyebilirsiniz.

Bunun düşünde kredi puanı oluşturmak için düşük limit dahi olsa bir kredi kartı edinerek aktif olarak kullanın. Bu bankalar ile iletişiminizi kuvvetlendireceği için profilinizin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Kart ödemelerini geciktirmemeli, hatta gününden önce ödemelisiniz. Alışverişiniz için kredi kartı kullanmayı alışkanlık haline getirmek, ödemelere dikkat etmek, sıkça kredi kartı, limit artışı ya da kredi başvurusunda bulunmamak kredi notunuz için fayda sağlayacaktır.