Kredi ve kartları gün içerisinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Buna rağmen kullanıcıları bulunmayan kesimde bulunmaktadır. Bunun nedeni çoğunlukla, sahip olunan kredi notunun yüksek olmamasından kaynaklı kredi ya da kredi kartı alınamamasıdır. Bir kişi kredi kullanma hakkını elde edebilmek için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidir. Bunlardan birisi de temin edilen kredi borcunun ödenmesi gerektiği zaman dilimlerinde eksiksiz ve zamanlı olarak ödenmesidir. Çünkü birçok banka kredi talebinde bulunan bireylere istediklerini vermeden önce sahip olduğu ödeme performans durumlarını incelemekte ve bunu takiben karar verme yoluna gitmektedirler. Bu işlemi, merkez bankasının veri havuzu mekanizması baz alınarak yapmaktadırlar. 2014 senesi itibariyle gündeme düşen ve sık bir biçimde televizyon ekranlarına yansıyan Findeks, yıllar boyunca bankaların kullanmakta olduğu bir sistemdir.

Findeks Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bir çeşit bankaların sahip olduğu referans notu olarak tanımlanabilecek Findeks kredi notu, senelerdir bankalar tarafından kredi işlemleri sırasında başvurulan sistem olarak anılmaktadır. Bu not, kişisel olarak kullanıma tabi tutulmuş bütün kredi ve kredi kartların bünyesinde barındırdığı verileri içermektedir. Dolayısıyla bu not düşük değilse daha basit bir biçimde kredi kartı ya da dileğe göre banka kredisi temin edilebilir. Ancak yüksek değilse isteğin gerçekleştirilmesi bir o kadar zorlaşacaktır. Bu not göz önünde tutularak, yeni kredi ödemelerinin gidişatının ve düzen biçimin nasıl ilerleyebileceği hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Sonuç olarak finans merkezleri, bu önemli not aracılığıyla bireylere kredi işlemlerini sunmaktadır. Borç aksatması durumunu oluşturan, çeşitli nedenlerle ödeme yapmayan ya da geciktiren, haciz durumu oluşmuş ve geliri bulunmayan kişilere bankalar borç vermek istememektedirler.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda yalnızca finans birimleri değil, çeşitli işletme kuruluşları da Findeks kredi notunu inceleyerek ilgili konularda karar verme yolunu tercih etmeye başlamıştır. Örnek verilecek olursa; emlak işiyle uğraşan bir kişi, ev satma işlemi sırasında kişinin edindiği bu nota bakarak süreci ilerletmeye ya da aksi bir duruma karar verebilmektedir. Başka bir örnekte ise telefon satışı yapanların da aynı yönteme gerektiğinde başvurduğu bilinmektedir. Eskisi kadar yaygınlığını korumasa da son zamanlarda 500 bin vatandaş Findeks kredi notunun kaç olduğunu öğrenmek amacıyla ilgili yerlere başvurdu. Tahmin edilen manzaraya göre her işletme ya da satış sürecine girecek her bir birey, bu kredi notunu arkasına alarak tercihlerde bulanacaktır. Bu nedenle bireylerin bu notu düşürmemesi çeşitli işlemlerindeki süreçlerini kolaylaştırabilmek adına önem teşkil etmektedir.

Findeks Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Bütün bu açıklamalara paralel olarak bu önemli notun en az kaç seviyelerinde olmasının gerektiği merak edilen bir soru işareti olmuştur. Bu not birimi en az 1 ve en çok 1900 arasında değişim gösteren puan aralığından oluşmaktadır. Kişiye ve gerçekleştirildiği işlemlere göre bu not şekillenmektedir. Kredi kartı talebi için en kaç puanın elde edilmesi gerektiğine dair net bir cevap sunulması doğru olmamaktadır. Bunun nedeni bankaların bireysel isteklerinin farklılaşmasıdır. Bir banka limiti 1500 dolaylarında tutabilirken; bir başka banka, bunu 1600 limitine çekebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapılacak olan bankayla iletişime geçilmesi kişi için kolaylaştırıcı olacaktır.