Faizsiz kredi vermekte olan bankalar ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki faizsiz kredi vermekte olan katılım bankaları diğeri ise faizsiz kredi vermekte olan özel banka kuruluşlarıdır. Özel banka kuruluşları genelde faizsiz vermekte oldukları kredilerini teşvik adı ile müşterilerine sunmaktadırlar.

Faizsiz kredi günümüzde kullanıcılar tarafından en çok aranmakta olan kredi çeşididir. Kişisel inançlar sebebiyle faizli kredi çekmek istemeyen insanlar bu sebeple faizsiz kredi vermekte olan banka kuruluşlarına müracaat etmekte ve mevcut kredilerinden faydalanmak istemektedir. Bu durumlarda katılım bankacılığı olarak adlandırılan kuruluşlar faizsiz kredi kullandırarak müşterilerine hizmet etmektedir. Son yıllarda sayısı gittikçe artan katılım bankaları 2018 yılında aralarında birkaç tane daha eklenmesiyle sayısını oldukça artırmış durumdadır. Faizsiz kredi aramakta olan kişilerin en çok tercih ettiği ve imkânlarından faydalandığı katılım bankaları 2018 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi faizsiz kredi imkânlarını tüm hızıyla müşterilerine sunmaktan geri kalmamıştır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Şu anda Türkiye’de Katılım Bankası olarak hizmet vermekte olan 5 tane banka vardır. Bunlar Ziraat katılım, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans ve Vakıf katılım bankalarıdır. Bu bankalar hizmetlerini faiz yerine kar payı üzerinden vermektedir. İnançları ya da farklı sebeplerden dolayı faiz ile işlem görmek istemeyen insanlar bu bankaların sağlamış olduğu kredileri ile ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Çeşitli ihtiyaçlara göre ve çeşitli alanlarda verilmekte olan bu krediler ihtiyaç dâhilinde oldukça yüksek miktarlarda çıkabilmektedir.

Albaraka Türk

1985 yılında Türkiye’de Albaraka Türk Katılım Bankası adı ile katılım bankacılığı hizmeti vermeye başlamış olan bu banka günümüzde faizsiz olarak kredi vermekte olan bankalar arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olarak adından söz ettirmektedir. İşyeri kredisi, tatil finansmanı, dayanıklı tüketim kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, Hac finansmanı ve Umre kredisi gibi çeşitli hizmetler sunmakta olan bu banka kullanıcılarının pek çok ihtiyacına karşılık vermekte olan bir banka olarak dikkat çeker. Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığı ile faizsiz kredi kullanmak isteyen kişiler 444 5 666 numaralı telefonu arayarak ya da bankanın herhangi bir şubesine giderek işlemlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilme imkânlara sahiptir.

Kuveyt Türk

Kredi vermekte olan bankalar arasında en eski bankalardan bir tanesi olan Kuveyt Türk Bankası 1989 yılında müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Faizsiz krediler de en çok tercih edilen bir diğer banka olan Kuveyt Türk Bankası her ihtiyaca göre çözümler üretebilme imkânına sahiptir. Pek çok adı altında farklı kredi türlerinden faydalanma imkânı sağlamakta olan Kuveyt Türk Bankası’nın şubelerine giderek ya da 444 0 123 numaralı telefonu arayarak bu bankadan sağlamış olduğu hizmetlerden faydalanmak mümkündür.

Vakıf Katılım

2015 yılında Vakıfbank’ın Katılım Bankası olarak ayrı bir statüde hizmet vermeye başlamış olan Vakıfbank Katılım Bankası müşterilerin ihtiyaçlarına göre tamamen çözüm odaklı olarak çalışmakta olan ve en çok tercih edilen bankalardan biri olarak görülmektedir. Konut kredisi, arsa ya da işyeri kredisi ve buna benzer pek çok Kredi imkânının bulunduğu Vakıf katılım Bankası’ndan 0850 202 1 202 numaralı telefondan, internet bankacılığından, ya da en yakın şubesinden başvuru yapılarak ısınmakta olduğu kredilerden faydalanma olanağı faizsiz kredi kullanmak isteyen kişiler için mevcuttur.