Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

İslami koşullara göre faizsiz olarak da katılım bankaları Türkiye’de oldukça fazla talep görmektedir. Peki, faizsiz konut kredisi veren bankalar hangileridir? Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye finans, Vakıf katılım gibi yer almaktadır. Peki, faizsiz olarak konut kredisi nasıl alınabilir koşulları nedir?

Faizsiz Ev Kredisi

Öncelik olarak belirtmek gerekirse katılım bankaların ‘faiz’ asla kullanılmaz bunun yerine ‘kâr payı’ denilmektedir. Diğer bankalara göre bu bankalar da vadeli faiz işlemleri bulunmuyordur. Faizle mevduat hesaplarını ürünlerini de sunmazlar. Diğer bankalardan ayıran en önemli özelliği de budur. Faizsiz bankacılık denilenerek müşterilerine özel olarak imkanlar tanınan bu bankalar konut kredisi de kullanmak isteyen kişiler ilk olarak da banka şubesine müracaat etmeleri gereklidir. Müracaat ettikten sonra ise kredi siciliniz ve kredi notunuz incelenir. Bu aşamadan sonra yine banka ekspertizi almak istediğiniz evin değerini kontrol eder, sizin de onayınızdan sonra banka evi satın alır. Evi aldığı değerinde üzerine kar payını ekleyerek tekrardan size satışı yapılır. Diğer bankalarda olduğu gibi, kredi ödemeniz bitene kadar ise eve rehin alma işlemi yapılır. Sonuçta kredi ödemeniz bitmeden evi satamazsınız. Kredi ödemeleri bittiği taktirde banka rehini kaldırır ve evin tamamını size verir. Faizsiz bankacılığının çalışma şekli bu şekildedir. Şimdi ise faizsiz konut kredisi veren bankaları sizlere listeleyelim;

 1- Ziraat Katılım Bankası

 2- Vakıf Katılım

 3- Kuveyt Türk

 4- Albaraka Türk

 5- Türkiye Finans

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

 Ziraat Bankası Devlet Destekli Faizsiz Konut Kredisi

Bir krediden çok konut hesabı mantığıyla alınan devlet destekleridir. Ev almak için bir miktar birikim yapan vatandaşları ilgilendirmektedir. Ziraat bankasına giderek bir konut hesabı açabilirsiniz. Açtığınız hesapta ise en az 3 yıl gibi bir süre birikim yapmış olmalısınız. Yaptığınız birikimin ise %20’si kadarını devlet size öder ve hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz. Örnek olarak açıklayacak olursak 3 yıl boyunca Konut hesabınızda 150.000 TL birikim yaptınız. Ev almaya karar verip bunu bankaya bildirdiğiniz anda devlet size bu miktarın ise %20’si kadar yani 30.000 TL ödeme yapar. Birikim hesabınız için ise en az 411 TL, en fazla 4110 TL gibi para yatırmanız gerekmektedir.

Albaraka Türk Faizsiz Konut Kredisi

Türkiye’nin önde gelen saygın olan Albaraka Türk bankası da faizsiz ev kredisi imkanı sunmaktadır. Ancak satın alınmak istenen evin ekspertiz değerinin ise %80’ine kredi verilmektedir. Ancak evin tamamına kredi kullanmak istiyorum diyorsanız, ise bankaya ek teminat göstererek evin hepsine kredi ile almanız mümkündür. 120 ay vade imkanı ile dilediğiniz taksit şeklinde ödeyebilirsiniz. Taksitlerinizi isterseniz aylık, 2 aylık, veya 3 aylık şeklinde ödeme kolaylığı sunuluyor. Bankanın konut kredisine ise kâr payı oranı ise %1,15’tir. 150.000 TL’lik faizsiz konut kredisi için aylık 2.310 TL gibi bir fiyat taksitlendirmesi yapabilirsiniz. Kullandığınız ev finansmanı toplam 277 TL olur. Kredi toplam masrafı 1918 TL çıkar.

Kuveyt Türk Faizsiz Konut Kredisi

Dini olarak faizsiz konut kredisi veren ve Türkiye içerisinde önde gelen bankalardan olan Kuveyt Türk 120 ay vade imkanı sunan bu katılım bankası sayesinde istediğiniz eve sahip olabilirsiniz. Kâr oranı %1.18 olan bankada konut kredisi kentsel dönüşüm afet riski, arsa işyeri açmak gibi seçeneklere de faizsiz kredisi alınabilir.