Son yıllarda vatandaşların veya öğrencilerin bazı ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile devlet tarafından verilen kredilere ilgi bir hayli büyüdü. Bununla birlikte bu kredilere ait bazı bilgileri ve borçları sorgulama e devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için yalnızca bir e devlet şifresine sahip olmak yeterli.

E Devlet Üzerinden Kredi Borcunu Öğrenmek

İnternet teknolojilerinin tüm dünyada yaygınlaşması, ülkemizde de devlet kurumlarında yapılan birtakım işlerin e devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede daha önceki zamanlarda devlet dairelerine başvurup, uzun süre sıra bekleyerek halledilen işler, e devlet sisteminden yalnızca bir kaç basit işlem ile yapılmakta. Bu işlemlerden bir tanesi de alınan devlet desteği veya devlet kredisi adı altındaki borçların takibinin yapılması. Bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle bir e devlet şifrenizin olması gereklidir. E devlet şifreniz yoksa, ülkemizin her yerindeki PTT müdürlüklerine gidilerek yalnızca 2 TL karşılığında şifre alınabilir. Eğer daha önce bir e devlet şifresi alıp, bunu kaybettiyseniz bu durumda 4 TL ödeyerek yeni bir e devlet şifresi alabilirsiniz. Şifreyi edindikten sonra e devlet sistemi üzerine bu şifre ile giriş yapıp, size ait olan kredi borçlarını ekranınızda görüntülemeniz sağlanmaktadır.

E Devlet Kredi Borcu Sorgulama

E Devlet Sisteminde Kredi Borcunun Sorgulanması

E devlet sistemi, size ait birçok bilgiyi sorgulama imkanı elde edebileceğiniz bir platformdur. Bu platform üzerinde kredi borcunuzu öğrenmek isterseniz, bunun için ilgili bölüme tıklamanız yeterlidir. Sisteme girerken, güvenliğinizi sağlamak için sizden güvenlik kodu gibi bilgilerin girilmesi istenmektedir. Girilmesi gereken güvenlik kodu, giriş ekranında alt kısımda yer alan kutucuğun içinde yer alan harf ve rakamlardır. Bunları doğru biçimde girmeniz halinde sisteme kolaylıkla erişmeniz sağlanacaktır. Ardından e devlet sistemi üzerinde sol kısımda yer alan menüden kredi borcu sorgulama bölümünü seçerek, sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Sisteminde Hangi Kredi Borçları Sorgulanabilir?

E devlet sisteminde sorgulaması yapılabilen borçlar KYK kredisi adı altında verilen kredi borçlarıdır. KYK Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen bir kredi olup, öğrencilerin eğitim yaşamlarına devam ettikleri süre içerisindeki ihtiyaçlarını karşılama amacı taşımaktadır. Öğrencinin eğitimi tamamlanıp, bir meslek sahibi olduktan sonra bu borcun devlete ödenmesi gerekmektedir. Bu aşamada öğrencilere devlet sistemi üzerinden borçlarının ne kadar olduğunu ve ödemeye ilişkin detayları sorgulama yapılabilir.

Bu konu hakkında en çok sorulan soru, bankalara olan kredi borçlarının e devlet üzerinden yapılıp yapılmadığı sorusudur. Bu konuda bilinmesi gereken detay, e devlet sisteminden yalnızca KYK kredilerinin sorgulamasının yapılabildiği cevabıdır. Çeşitli bankalardan alınan krediler, e devlet sistemi üzerinde görüntülenemez. Bu sorgulamayı yapmak için bankaların kendilerine ait web sayfalarına ulaşmak gerekmektedir.

Devlet tarafından verilen Kosgeb kredilerinin e devlet sisteminde sorgulamasının yapılıp yapılmadığı da merak edilmektedir. Bilindiği üzere bu tür krediler devlete ait olan Ziraat ve Halk Bankasından ya da devlet tarafından anlaşma yapılan bazı özel bankalardan verilmektedir. Bu kredilerin ödeme planı, borç bilgisi gibi sorgulamalar da yine kredinin kullanıldığı bankaya ait olan web sayfası üzerinden yapılmaktadır. Aynı şekilde devletin sağladığı evlilik kredisi, ziraat ve hayvancılık kredileri de ilgili bankaların sayfalarından yapılmaktadır.