E-devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi yapmak için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olmayan bireyler en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilir ve doğum parası sorgulama işlemi yapabilmektedir. Diğer adları ile Analık Parası, Analık Geçici İş Göremezliği ve SSK doğum parası olarak da bilinmektedir. Analık geçici iş göremezlik raporu sorgulama işlemleri çağrı merkezleri veya e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

E-devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum Parası Nedir?

Çalışan kadınların doğum yaptığı zamanlar için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yardım veya destektir. Diğer adı ile Analık Parası, Analık Geçici İş Göremezliği ve SSK doğum parası olarak da bilinmektedir. Doğum parasından yalnızca mavi kartlılar ve Türk vatandaşları yararlanabilir. Çalışan ve doğum yapan kadınların doğum parası alabilmeleri için öncelikle başvuru talebinde bulunmaları gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Aile Bakanlığı internet sitesi, ilçelerde kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından ve Sosyal Hizmet Müdürlüklerinden başvuru talebinde bulunulabilir. Başvuru yapmak için gerekli şartlar mevcuttur;

  • Doğum parası alma başvurusunda bulunan kadının, sigorta işleminin sonlanması veya durdurulmaması gerekmektedir. Sigorta işleminin başlatıldığı tarihten itibaren çocuk doğana kadar ki sürede ve doğduktan sonra sigortasının devam etmesi gerekmektedir.
  • Doğumdan 1 yıl önce içerisinde 90 gün kısa vadeli priminin ödenmesi gerekmektedir. 90 gün içinde sigorta primi ödemesi yapmayan kadınlar, doğum parası alamamaktadır.
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Gerekli evraklar;

  • Yeni doğan bebeğin T.C. kimlik kartı gereklidir. Yeni doğan bebeğe kimlik çıkartmayan anneler doğum parası için başvuru yapamamaktadır.
  • Annenin T.C. kimlik kartı gereklidir.

Doğum parası ne zaman yatar, sorusu da sıkça sorulan ve cevabı merak edilen sorular arasındadır. Doğum parası ayın sonunda yatırılmakla beraber ödenecek tutar çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama telefon, e-devlet veya çağrı merkezleri sayesinde yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapılmak istenildiği takdirde, e-devlet web sitesine yani www.turkiye.gov.tr adresine girmek gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş için T.C kimlik no ve e-devlet şifresini bilmek yeterli olacaktır. E-devlet şifresi bulunmayan bireyler en yakın PTT şubesinden başvuru yapabilmektedirler. E-devlet şifresini unutan bireyler ise; şifremi unuttum kısmına tıklayarak belirli soruları yanıtlamaları gerekmektedir. Sorulan soruların cevabını bilmeyen bireyler en yakın PTT şubesine giderek şifremi unuttum işlemiyle şifrelerinde değişik sağlayabilirler. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, e-hizmetler kısmı bulunmaktadır. Bu kısımdan Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sistem üzerinden sağladığı birçok işlem vardır. Bu işlemler arasından ‘’4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” işlemine basılmalıdır. ’4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme seçeneğine tıklandığında doğum parası sorgulama işlemi yapılmaktadır. E-hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumunu bulamayan bireyler, sağ üstte yer alan ‘’Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?’’ yazan yere tıklayarak, ’4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme’’si için arama yapabilmektedirler.

E-devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum Parası Ne Kadardır?

Her yıl doğum paralarında cüzi miktarda artışlar gözlenmektedir. 2017 yılındaki fiyatlar ile 2018 yılı fiyatlar arasında 50 TL gibi bir miktar artış söz konusudur. Doğum parası ücretleri, çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.  Doğum yardımı banka hesabına yatırılmaz. Başvuru yapan kişi adına yani anne adına PTT şubelerinden teslim alınmaktadır. Doğum parası yatırıldı mı diye merak eden anneler, PTT şubelerini veya başvuru yapılan ilgili kurumu arayarak bilgi alabilmektedirler.