Ülkemizde bireysel kredi notlarının kişilerin kullanımına açılması ile kredi notu oldukça değer kazanmıştır. Bu sebeple kişilerin güncel olarak kredi notlarını görmeleri sağlanmış ve kredi notlarının düzeltilmesine ilişkin önlemlerin alınmasının yolu açılmıştır. Bankaların kişilere kredi kullandırmadan önce genel olarak bakmış oldukları bir not olan bireysel kredi notları tüm bankalardan gelen veriler ile ortak bir havuzda şekillenmektedir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Çeşitli bölümlerden oluşan ve belirli sıfatlar ile nitelendirilmiş olan not aralıklarına sahip bir sistem olan bireysel kredi notları, kişilere kredi kullandırılıp kullandırılmamasına ya da kullanılacak kredinin ne kadar olabileceğini karar verilen bir ölçüt olarak değerlendirilir. Kredi notu tablosunda yer almakta olan iyi ve çok iyi puana sahip olan kişiler herhangi bir bankadan istedikleri tutarda herhangi bir krediyi kolaylıkla çekebilmekte iken, az riskli, orta riskli ve çok riskli olan kişilerin kredi çekmesi oldukça zor bir durum olarak görülmektedir. Ekonomik istikrarsızlık nedeniyle ülkemizde kredi ya da kredi kartı kullanmakta olan kişiler çoğu zaman kredi kartlarını ya da kredi borçlarını ödeyemedikleri neden dolayı teknik takibe düşmektedir. Bu sebeple düşmekte olan kredi notlarından dolayı insanlar Kredi kullanılmaz hale gelmektedir. Hal böyle olunca bazı bankalarda kredi vermekte kullandıkları politikalarında birtakım değişikliği ve esnekliğe gitme durumunda olmuşlardır.

Bu durumlarda kredi notu kötü durumda olan kişiler ilk olarak bankalara belirli miktarlarda teminat göstererek kredi kullanma imkânına sahip olurlar. Bu durum kredi ödenmemesinin ya da gecikmesinin riskini olabildiğince azalttığı için bankalar tarafından sıcak bakılan bir yöntem olarak değerlendirilir. Bunun dışında herhangi bir teminat istemeyen bankalar da küçük miktarlardaki kredileri müşterilerine kullandırma imkânı tanımaktadır.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Aktif Bank Kredisi

Kısa zaman önce faaliyetlerine başlamış olan Aktif Bank kredi notu düşük ya da riski olan kişilere Kredi kullandıran bir banka olarak hizmet vermektedir. Bu bankadan kredi kullanmakta olan kişiler talep ettikleri kredi tutarlarını PTT’den ya da Akbank şubelerinden çekebilmektedirler. Bu kredinin kullanımında diğer kredilerde kesilen sigorta ücretleri de kesilmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki Aktif Bank’ın sağlamış olduğu kredilerin diğer bankaların sağlamış olduğu kredilerden daha yüksek faizli olduğundan söz etmek mümkün. Bunun nedeni olarak Aktif Bank’ın daha riskli ve kredi notu düşük olan kişilere kredi vermesi ve aldığı risk gösterilir. 48 aya kadar varmakta olan vade sayısı ile sunulan Aktif Bank kredileri üst limit olarak 30 bin Türk Lirası tutarı ne kadar şekilde bilmektedir.

Fibabanka Kredisi

Kredi notu düşük ve riskli olan kişilere kredi veren bir banka olarak değerlendirilmekte olan bir diğer banka ise Fibabankadır. Her ihtiyaca karşı ayrı ayrı çözüm üretmekte olan Fibabanka 24 ay vade ile 10 bin Türk lirasına kadar hiçbir belge ve kefil ya da teminat istemeden müşterilerine kredi kullanması imkânı sağlamaktadır. Bu bankanın şu anda güncel olarak müşterilerine sunmuş olduğu kredilerde faiz oranı 2,30 ile 2,80 arasında değişmektedir.

Burgan Bank Kredisi

Son olarak değinmek gerekirse kredi notu riskli olan kişilere kredi veren bir banka olarak Burgan Bank’tan söz etmek mümkündür. Burgan Bank müşterilerine sunmuş olduğu geniş taksit seçeneği ve özel fırsatlar ile verilmekte olan krediler 2,30 oranından başlayan faizler ile 48 aya kadar vadelendirilebilme imkanına sahip olarak sunulmaktadır.