CVV kodu ya da başka bir ifadeyle CVC numarası nedir sorusunun cevabı merak edilen bir konudur. Günümüzde İnternet kişilere birçok işlemi yapabilme olanağı sunmuştur. Bunlardan biriside alışveriş olarak bireylerin karşısına çıkar. Alışveriş işleminin tamamlanmasında kritik nokta ödeme aşamasıdır. Bunun yolu da çoğu zaman genel bir seçenek olan kredi kartı kullanmaktadır. Bu sırada güvenlik bazında devreye giren CVV kodunun işlevi çok önemlidir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde çeşitli dolandırıcılık suçlarını engellemek ve üst düzeyde güvenlik temin etmek amacıyla düzenlenmiş koddur. Bu kod sayesinde İnternet herhangi bir güvenlik sorunu oluşmadan alışveriş gerçekleştirilebilir.

Bu kod güvenliği nasıl sağlamaktadır sorusu akıllarda yer edinmiştir. Bunun nedeni, kredi kartının sahip olduğu şifre hanesinin alışveriş sırasında ilgili birime verilmemesidir. Şifresiz işlemi mümkün kılan bu kodlar, alışveriş yapıldığı zamanda kişiden; kredi kartı hanesini, ad soyadı, kartın üzerinde yazan son kullanma zamanı ve CVV olarak adlandırılan güvenlik kodu talep edilir. Eksiksiz girilen bilgiler aracılığıyla şifre paylaşma aşaması aşılarak ve herhangi bir kaygı oluşmasına fırsat verilmeden alışveriş gerçekleştirilir.

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV Kodu Kısaca Nedir?

Yukarıda da açıklandığı üzere uzun ismiyle Card Validation Value olarak adlandırılır. Kısaca ifade edilecekse kartların güvenlik kodu şeklinde tanımlanabilir. 3 sayılı bir haneden meydana gelmektedir. Bu nitelik sadece VISA kartlarında ya da Mastercard kullanıcılarında mevcuttur. 01.01.2001 tarihinde kabul edilen kararla birlikte her VISA kartında bu güvenlik hanesinin bulundurulması şart olmuştur. Kredi kartı numarasının yazımının aksine kabartılı bir özellikle değil; baskı tekniğiyle kartın arka yüzüne yazılmıştır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Banka kartında yer alan bu güvenlik ibaresi, kredi kartının arka yüzünde bulunmaktadır. İmza bandının üst kısmında yer alan 3 rakamlı bir sayıdır. Bu bant şeridinde yazmakta olan rakam sırasının son 3 rakamı CVV koduna karşılık gelmektedir. Örnek verilecek olursa; kredi kartının arka bölmesinde ve imza şeridinin üzerinde 0000 3333 6666 999 111 yazıyorsa bu rakam dizisindeki son 3 rakam bölmesi yani 111 CVV numarası olarak kullanılmaktadır. Ancak bazen yalnızca 111 şeklinde de kartların arkasında kısaca bildirilebilir. Bazı zamanlarda ise kişiler, 1212 111 şeklinde bir sayı birimiyle de karşılaşabilir. Dikkat edilmesi gereken durum ise rakam sayısı fark etmeksizin arka bölmede yer alan son 3 rakamın baz alınması gerektiğidir. Arka yüzü çevirdiğinde numara silinmişse ne yapılabilir diye endişe durumu oluşur. Bunun için aşağıda yer alan alt başlıkta detaylı bilgi aktarımı yapılmıştır.

CVV Kodu Silinirse Ne Yapılmalıdır?

Deformasyona uğraması sonucu kart üzerinde baskı ile yazılmış olan bu kod silinmiş olabilir. Bu durumlarda kartın işlevinde herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Başka alışveriş sahalarında kart yine kullanıma uygun bir biçimde fonksiyon gösterecektir. Ancak İnternet üzerinden yapılmak istenilen alışverişlerde istenilen bilgiler arasında yer ala CVV kodu bulunmazsa alışveriş işlemi tamamlanamaz. Bu durumda yapılacak çözüm, kişinin ilgili banka merkeziyle iletişime geçerek, yeni bir kart istemesi ve bunun yanı sıra müşteri hizmetleri birimiyle görüşerek kartının güvenlik kodu olan CVV kodunun ne olduğunu öğrenmesi gerekir. Bunun ardından istenilen alışveriş ya da bunun türevi işlemlere devam edilebilir.