Teknolojinin her geçen gün daha fazla güç kazanması ile birlikte özellikle mobil üzerinden gerçekleştiren işlemler yoğun şekilde değerlendiriyor. Bu çerçevede günümüzde cebe havale en çok merak edilen işlemler arasında yer almaktadır. Para gönderme ve alma işlemlerinin kısa süre içerisinde kolayca yapılabilmesine olanak tanıyan cebe havale, özellikle bankaların istedikleri değişik kriterler bazında gerçekleştirilebilmektedir. Çok az bir banka dışında günümüzde artık Türkiye çerçevesinde bütün farklı bankalarda cebe havale işlemi elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

Üstelik bunun için kişinin banka hesabını olmasına da gerek yoktur. Tek yapılması gereken internet üzerinden giriş gerçekleştirdikten sonra para gönderecek olan kişinin cep telefon numarasının verilmesidir. Bu bağlamda ister banka hesabı olmayan istenirse de banka hesabı çerçevesinde gönderim gerçekleştirilmek istendiğinde bankaların bazı düşük komisyonları istediği de bilinmelidir. Bu durum her bankanın şartlarına ve kriterlerine bağlı olarak değişir. Hiçbir miktarda komisyon istemeyen bankalar da bulunuyor. Bunu sağlamak için mutlaka CepBank işlemine izin verecek bir bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Ardından internet şubesine giriş yaparak cebe havale seçeneğini tercih etmek suretiyle, gerçekleştirmek istediğiniz işlemi kısa bir süre içerisinde kolayca yapabilirsiniz.

Cebe Havale Gönderme

Farklı İstekler Bazında Cebe Havale İşlemi

Bankalar bu konuda para transfer işlemi gerçekleştirirken farklı isteklerde bulunabilir. Örneğin bazı bankalar karşı tarafın TC kimlik numarasını isterken bazı bankalar içinse sadece cep telefon numarası yeterli geliyor. İnternet şubesi üzerinden yapılan aşamalı işlemlerden sonra 20 TL ile birlikte 1000 TL arasında bir miktar cebe havale yapılabilmektedir. Bu limit ATM bünyesinde çekilecek günlük miktar olarak belirlenir. Bu işlem sağlandıktan sonra cep telefon numarasını bir kod gelir. Hangi banka ile birlikte para transferi yapılmış ise o bankanın ATM’sine gidilmek suretiyle cep telefonuna gelen bu kod giriş yapılarak miktar tek seferde çekilebilir. Burada ATM üzerinden kartsız işlem kısmına giriş yapılmalı, cebe havale seçeneği tercih edilmelidir. Özellikle günümüzde bu işlem öğrenciler ile birlikte acil birilerine para gönderme durumu söz konusu olduğunda, en yakın ATM Bankası çerçevesinde büyük bir rahatlık sağlamaktadır.

Güven İçerisinde Para Transfer İşlemi

Bankaların değişik kriterlerine bağlı olarak telefon numarası ya da TC kimlik numarası çerçevesinde güvenle cebe havale işlemi yapılabilir. Eğer gerçekleştirilen para gönderim seçeneği dahilinde eğer karşı taraf bu miktarı çekmemiş ise, o zaman 7 gün içerisinde aktardığınız miktarı yeniden kendi hesabınıza dönüş yapmaktadır. Tabii burada transfer adına alınan düşük komisyon çerçevesinde masraflar geri verilmez. Bu durum gönderecek miktara ve aynı zamanda bankaların istedikleri komisyon miktarları çerçevesinde değişebilir. Az birkaç banka haricinde günümüze Türkiye’deki bütün farklı bankalar ile birlikte bu sistem kullanılabilir, rahatlıkla ATM’lerden gidilerek günlük olarak en fazla 1000 TL’ye kadar miktar tek seferde çekilebilir. Özellikle en çok birkaç dakika içerisinde bu işlem sağlanmaktadır.