Bu yazımızda bilhassa konut ve taşıt kredisi gibi ipotekli veya teminatlı olarak verilen krediler dışında teminatsız ve kredi talep edenin bireysel kredibilitesine göre verilen ihtiyaç kredisi gibi kredilerde bankalar açısından en önemli gösterge kabul edilen kredi notu ve bankalardan sorunsuz kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Bireysel ihtiyaç kredileri bankalar açısından her zaman risk taşır ve bu sebeple krediyi vermeden önce bankalar sizin kredi notunuza dikkat ederler.

Ülkemizde kişilerin kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmektedir. KKB tarafından kişilere 1 ile 1900 arasında bir kredi notu verilir. Benzer kredi notu sistemleri diğer ülkelerde de benzer derecelendirme sistemi şeklinde vardır.

Kredi notu verilirken kişilerin bankalarla çalışma performansı kredi ve kredi kartı kullanımları, ödemelerinin düzenli olup olmaması, yasal gelirleri ile banka borçları arasındaki oran gibi birçok finansal veri dikkate alınır. Burada önemli olan bir husus da iyi bir kredi notu için kişilerin bankalar ile düzenli olarak çalışmasının son derece önemli olduğudur. Örneğin yüksek aylık gelire sahip ancak kredi kartı kullanmayan ve banka kredisi olmayan bir kişi bankalarla düzenli çalışan ve borçlarını düzenli ödeyen bir kişiden çok daha düşük kredi notuna sahip olabilir.

Hatta son 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı kullanmamış ve kredili mevduat hesabı olmayan bir kişinin kredi notu sıfırlanır. Çünkü bu kişinin bankalar nezdinde geliri ne olursa olsun değerlendirmeye tabi tutulacak bir banka geçmişi yoktur.

Banka Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Aralıkları

Kredi Alabilmek İçin Gerekli Kredi Notu Nedir?

Her bankanın risk değerlendirmesi ve kredi vermek için kabul ettiği en az kredi notu farklı olabilse de kredi notu aralığına gelen risk dereceleri aşağıdaki gibi kabul edilir:

  • 1 – 699 puan arası= En Riskli
  • 700 – 1099 puan arası= Orta Riskli
  • 1100 – 1499 puan arası= Az Riskli
  • 1500 – 1699 puan arası= İyi
  • 1700 – 1900 puan arası= Çok iyi

Uygulamada bakıldığında bankalar 1100 puan ve üzeri müşterilere başvuruları halinde formalitesiz kredi verirler. 700 ile 1099 puan arası kişilerden ise ilave teminat veya kefil isteyebilirler.

Kredi notu yükseldikçe kişilerin kredi kullanması daha kolay hale gelmekle birlikte aynı zamanda kredi notu yüksek kişilerin alacağı krediler notlarına bağlı olarak daha yüksek tutarlarda ve daha uygun faiz ve vade koşullarında olacaktır.

Kredilerin haricinde bankalardan alacağınız kredi kartlarının da limitleri ve gold, platinum gibi özellikleri de işte bu kredi notu derecenize göre belirlenir.

Banka Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Aralıkları

Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Düşük bir kredi notu nasıl yükseltilir diye sorulacak olunursa bunun cevabı öncelikle finansal sistemle düzenli ve mümkün olduğunca yoğun çalışmaktan geçer. Kredi kartlarınızı düzenli ödemeniz, belirli zamanlarda bankalardan kredi kullanmış olmanız ve bu kredileri düzenli ödemiş olmanız, banka hesabınızın hareket durumu veya kredi kartlarınıza tanımlı düzenli ödeme talimatlarınız, otomatik ödeme talimatlarınız kredi notunuzun temel belirleyicisidir.

Öncelikle piyasada var olan güvenilir kredi notu sorgulama hizmeti veren kurumlardan kredi notunuzu öğrenebilir daha sonra da bankalar ile olan çalışmalarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Örneğin aylık harcamalarınızı nakit yerine kredi kartı ile yapmanız, nakit taşımak yerine banka kartı kullanımı alışkanlığı edinmeniz ve hatta ihtiyacınız olmasa dahi düşük miktar ve kısa vadelerde de olsa banka kredisi kullanıp ve ödemelerinizi düzenli yapıp bankalar ile olan çalışma hacminizi arttırmanız kredi notuna göre kredi veren bankalar açısından daha fazla oranda tercih edilir müşteri olarak kabul edilebilirsiniz.