Borç transfer kredisi günümüzde çok sayıda kredi kartı ve banka kredinin borçlarından mustarip tüketicilerin nefes almasını sağlayan önemli bir imkan durumunda. Bu yazımızda bir veya daha fazla bankadan kullandığınız kredileriniz nedeniyle oluşan borçlarınızı nasıl tek bir banka ve tek bir kredi altında toplayabileceğinizi, ödeme güçlüğü yaşadığınız kredi borçlarınızı nasıl yeniden yapılandırabileceğinizi ve ayrıca borç kapatma kredisi veren bankalar ile ilgili örneklerle bilgi vermeye çalışacağız.

Borç Kapatma Kredisi Ve Yapılandırma Nedir?

Günümüzde birçok insanın bankalara kredi ve kredi kartı borçları var ve bu borçlar zamanla ödenemez duruma gelebiliyor. Ödenemeyen borçlar ise insanları ilave borç faizleri, gecikme masrafları ve daha kötüsü bankalar ile icralık durumlara kadar getirebiliyor. İş bu gibi durumlarda bir çok banka artık müşterilerine diğer bankalardaki kredi kartı ve kredi borçlarını tek kredi altında toplama ve yeni vadeler ile yapılandırma imkanı sunuyor.

Bankaların sunduğu bu imkanın klasik ihtiyaç kredisinden en önemli farkı ise; alınacak olan borç kapama kredisinin banka tarafından direkt olarak borç kapama kredisi kullanan kişinin kredi ve kredi kartı borçlarına yatırılması ve bu borçların kapatılması. Diğer yandan zaten bir veya birden çok bankaya özellikle gecikmiş veya yasal takipte borcu olan bir kişinin bankalardan istediği ihtiyaç kredisini de alabilmesi mümkün olamayabiliyor.

Banka Borçları Tek Kredi Altında Nasıl Toplanır?

Borç Kapatma Kredisinin Avantajlı Ve Riskli Yönleri

Borç kapatma kredilerinin avantajlı yönleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir

 • Mevcut borçlarını ödemekte zorlanan kişiler için aylık ödeme tutarlarını yeni kredi ile azaltma imkanı sağlaması
 • Bankalar ile yasal takip ve icra gibi süreçlere girmek üzere olan kişilere bir çıkış yolu sunması
 • Ödeme güçlüğü çeken kişilerin bankalar nezdindeki kredi skorunun düzeltilme imkanı vermesi
 • Kredi ve kredi kartı borç sarmalına girmiş ve bu sebeple diğer zorunlu harcamalarını yapmakta güçlük çeken kişilerin rahat bir nefes almasına imkan sağlaması

Borç yapılandırmanın özellikle bilinçli davranmayan kişiler için bazı riskleri de mevcut

 • Bilinçli ve disiplinli harcama alışkanlığı olamayan kişilerin görünürde vadesi uzayan ve taksitleri azalan banka borçlarına aldanıp tekrardan gelirlerini aşan harcamalar yapabilmesi
 • Kişilerin ödeme güçlüğü çekseler de aslında iyi bir gelir-gider planlaması ile ödeyebilecekleri borçlarını yeni faiz ve vadelerle yenileyerek borç stoklarını arttırmaları
 • Düşük faizli dönemlerde alınan kredilerin yüksek faizli dönemlerde yapılandırmasından doğan ilave faiz ve banka masrafı gibi maliyetler

Banka Borçları Tek Kredi Altında Nasıl Toplanır?

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Piyasada borç kapatma kredisi veya borç transfer kredisi adı altında kredi imkanı sunan bazı bankalar şu şekilde:

 • Denizbank: Denizbank borç kapatma kredisi kampanyası kapsamında emekli müşterilerine özel “Transfer Kredi” ile emekli maaşını Deniz Bank’a taşıyan mşterilerinin diğer bankalardaki tüm banka kredisi ve kredi kartı borçlarını 36 aya kadar vadelerle, kefilsiz ve avantajlı faiz oranları ile kapama sözü veriyor. Örnek olarak 10.000 TL’lik bir borç kapama kredisi için 12 ay boyunca aylık %2,31 faiz oranıyla 991 TL’lik taksitlerle geri ödeme yapmak gerekiyor. Bu tutara kredi tahsis ve sigorta ücreti ayrıca ekleniyor.
 • Akbank: Akbank borç kapatma kredisi ise Axess kredi kartı sahiplerine başka bankalarda olan kredi kartı borçlarının tamamını Axess kartlarına transfer etme ve Axess kredi kartı ile bu borçları 12 aya varan vadelerle ve aylık %2,25 faiz oranları ile taksitlendirme imkanı sunuyor. Örnek olarak Axess kartınıza transfer edeceğiniz başka bankalara ait 10.000 TL’lik kredi kartı borcunuzu aylık 986,71 TL’lik taksitler ile ödemeniz mümkün. Burada taksitlendirebilecek başka banka kredi kartı borcunun üst limiti ise 20.000 TL olarak belirlenmiş durumda.
 • QNB Finansbank: QNB Finansbank ise başka bankalara ait kredi ve kredi kartı borçlarınızı %2,54’ten başlayan faizler ile 36 aya kadar vadeler ile yeniden yapılandırıyor. QNB Finansbank borç transferi kredisi kapsamında yeniden yapılandırılacak borçlar için kullandırılacak yapılandırma kredisini direkt olarak ilgili kredi kartı veya banka hesabına EFT yolu ile gönderip borcu kapatıyor. Borç transferi kredisi için verilen faiz oranları müşterinin kredi skoruna bağı olarak %2,54 ile %3,19 arasında değişmekte. Bu da örneğin 36 ayda ödenecek bir borç transferi kredisi için aylık 461 TL ile 516 TL arasında değişen taksitlerde geri ödeme yapmak anlamına geliyor.
 • Şekerbank: Şekerbank ise emekli maaşı müşterilerine özel toplam 100.000 TL ye kadar aylık %2,90 faiz oranı ve 36 aya kadar vadeli borç transferi kredisi veriyor. Örnek olarak 10.000 TL’lik bir borç transferi kredisi için 36 ay boyunda aylık 491 TL ödemek gerekiyor. Bunun için istenen ise emekli maaşının Şekerbank’a taşınması ve aylık bankacılık hizmetleri paketlerinden eko paketin her ay satın alınıyor olması.