Para yutan bankamatik sorunsalı çoğu bankanın ATM’sinde bulunmaktadır. Bir günde binlerce insanın uğradığı ATM sistem arızası sonucunda para yutabilir, işlem hatası verebilir veya işlem yaparken kapanabilir. Bankada sıra beklemek çoğu bireyin hoşuna gitmeyen bir durum olmasıyla beraber ATM sıraları oldukça artmıştır. Bankalara gelişmiş bankacılık yöntemlerini kullanarak işlemlerin çoğunu ATM üzerinden yapma olanağı sağlamışlardır. Müşteriler bu kolaylığın avantajını her şekilde kullanmaya başlamışlardır. ATM para yutma durumunu yaşayan müşteriler, paranın orada kalmayacağını bilerek işlem yapmalıdırlar. Bankalar müşterilerinin sorunlarıyla ilgilenmekte, müşteri ilişkilerini üst düzeyde tutmaktadırlar. Bu anlamda büyük çaba gösteren bankalar, müşterilerin her türlü sorunlarına çare bulmaktadırlar.

ATM (Bankamatik) Para Yuttu Ne Yapmalıyım

Bankamatik Para Yutma Durumunda Bankaların Yapabileceği İşlemler:

Ziraat Bankası: Ziraat Atm’si para yutma durumunda, ATM’nin yakınındaki şubenin içerisinde veya kapısında bulunan güvenlik görevlisi ile iletişime geçip yardım istenebilir. Eğer yakında şube yok ise Ziraat Bankası iletişim numaraları aranabilir. 0850 220 00 00 numarası ile Ziraat Bankası çağrı merkezlerine ulaşım sağlanabilir.

İş Bankası: İş bankası bankamatik para yutma durumlarında, şube veya çağrı merkezleri ile görüşme sağlanmalıdır. 0850 724 0724 numarası aranmalıdır. Bulunulan konum, tarih ve saat doğrultusunda banka yardımcı olacaktır.

Halkbank:  En yakın şubeye giderek veya 0850 222 0400 iletişim numarası ile halk bankasının çağrı merkezlerine ulaşım sağlanabilir. Halk bankası ATM para yutma durumunda diğer bankalar gibi belirli yolları kullanarak yardımcı olacaktır.

Bankamatik Para Yuttuğunda Ne Yapılmalıdır?

ATM para yutması gibi durumlarda bankaya başvurulmalıdır. Gün sonunda sayılan para doğrultusunda fazla çıkan para, kamera kayıtlarına bakılarak ilk iş gününde teslim edilir. ATM para yuttuğunda ilk adım ATM’nin yanından ayrılmamak ve yakındaki banka şubesinin güvenlik görevlisi ile iletişime geçmek doğru adım olacaktır.  Bu doğrultuda bankalar dilekçe bırakılmasını ve irtibat sağlamak amacıyla numara bırakılmasını isteyebilir. Şube yakın değil veya şubenin kapalı olduğu saatlerde ise bankaların çağrı merkezleri ile iletişime geçmek doğru olacaktır. Çağrı merkezleri ile iletişime geçildiğinde bulunduğunuz konum, tarih ve saat olarak bankaya iletmeniz gerekmektedir. Müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmeler yasal olarak kayıt altına alınır. ATM’lerde kamera sistemi mevcuttur. Bu durumlar ATM’nin para yutmasına kanıt niteliği taşımaktadır.

ATM (Bankamatik) Para Yuttu Ne Yapmalıyım

Bankalar Çağrı Merkezleri veya Şubeden Destek Sağlamadığı Takdirde Ne Yapılabilir?

Sosyal medya günümüzde çoğu markanın, kurum veya kuruluşun kullandığı teknolojik araçtır. Müşterilerine ulaşmak amacıyla da kullanılan bu araç, müşteri ilişkileri pekiştirmek, marka imajını oluşturmak ve müşterilerin gözünde olumlu algı yaratmak amacıyla yapılan çalışmalarda yararlı olmuştur. Şikayet kapsamında sosyal medya, müşterilerin sorunlarıyla ilgilenmek ve çözüm getirmek amacıyla da kullanılır hale gelmiştir. Markaların, kurum veya kuruluşların yanlışlarını gören müşteriler arama motorlarında bulunan siteler veya bazı sosyal medya araçlarıyla kurum, kuruluş veya markayla iletişim haline geçmeyi hedeflerler. Bu doğrultuda yapılan eleştiri, müşterinin sorununu görmemezlik yapan kurumun veya kuruluşun, sosyal medyada hedef noktası olabilir. Bunlardan sakınmak adına tekrar sosyal medya aracılığıyla müşterinin sorununa çözüm getirir ve bu sorunu çözdüğüne dair müşteriden onay alır. Bu kurumu kullanan diğer tüketiciler bu durumu gördüklerinde kafalarında kurum adına olumlu bir algı kalır.

ATM para yutma durumlarında en yakın şubeye giderek veyahut çağrı merkezleri ile iletişim kurarak bir sonuca varılmadığı durumlarda, sosyal medya aracılığıyla bankanın soruna çözüm getirmesi beklenilebilir bir durumdur. ATM para yutma durumunda; olduğunuz konum, gün, tarih ve saat olarak belirterek dilekçe vermenizde yeterli olacaktır.