Altın-Güvenli ve Değerinden Yitirmeyen Yatırım Biçimi

Altın, para biriktirmek ve birikimlerini sağlam bir şekilde güvencede tutmak isteyenler için öteden beri en çok izlenen yatırım yöntemi olagelmiştir. Dünyanın en eski ödeme şekillerinden biri olan altın, günümüze kadar bu özelliğini korumuştur. Uzmanlar, bundan sonrasında da altının piyasaların vazgeçilmez madeni olarak değerini arttıracağını öngörmektedir.

İyi biliniyor ki, bugünlerde dev ekonomilere sahip ülkeler ve uluslararası şirketler geleceği öngörerek altın rezervlerini çoğaltmaya çoktan başladı bile. Dahası, dünyada kimi kredi kartı şirketleri, kredi kartı limitlerini altına dayalı hale getirerek, altını kolayca ticarete dönüşebilen bir yatırım şekli haline gelmesini sağlamaktadır. Altın madenine yönelik olarak dünyadaki artan yatırım eğilimi, küçük ve orta ölçekli yatırımcının da dikkatini çekiyor ve birikimlerini korumak için altın sahibi olmayı daha da cazip hale getiriyor. Bugün altın, ekonomik dalgalanmalara karşı bir kalkan olarak giderek daha da tercih edilir hale gelmiştir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır

Neden Altın, Neden Altın Hesabı?

Ekonomideki çalkantılı iniş çıkışlar, emlak ve otomobil piyasalarının ürkütücü hareketliliği, faizler ve bankacılık sisteminin pek çok sorunu, parasının değerini korumak isteyenler için altını en güvenli liman haline getirmektedir. Güven arayan yatırımcılar için vazgeçilmez bir maden olan altının birçok avantajının yanı sıra, birtakım dezavantajları olabilmektedir. Altın, hem saklanması hem de gerektiğinde likiditeye dönüştürülmesi özen ve dikkat isteyen bir yatırım şeklidir. Altınları evde ya da işyerinde saklamak, bir kasanız olsa da yüzde yüz güvenli olmayabilir. Gerçek altını korumak için bir alarm sistemine ihtiyacınız olduğu açık. Ancak bir bankanın altın hesabında altınlarınızı ilave bir güvenliğe ihtiyaç duymadan gönül rahatlığı ile saklayabilir, izleyebilir ve altın hesabınız üzerinde dilediğiniz alım satım işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Bir Altın Hesabına Sahip Olmanın Cazip Yanları

Öte yandan, satın aldığınız altının gerçek olmasına ve gerçek değerinde almanıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak günümüzde bankaların çok revaçta olan altın hesapları, gerçek altının saklamak ve paraya dönüştürmekle ilgili saydığımız tüm bu dezavantajlarını bir bir ortadan kaldırarak, güven arayan yatırımcılar için çok cazip bir yatırım biçimi sunmaktadır.

Bir bankadan altın hesabı açmak ve birikimlerini altın hesabında muhafaza etmek ise, herhangi bir vadeli ya da vadesiz hesap açmak kadar kolay. Hele internet bankacılığının nimetlerine bir kez alışanlar için, altın hesabına sahip olmak çok daha kolay ve işlevsel. Güncel altın alış satış fiyatlarını ve piyasaların durumunu internet bankacılığı üzerinden de kolayca takip ederek, altın hesabınızdaki yatırımınızın değerini izleyebilirsiniz.

Bir Altın Hesabı Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir bankadan altın hesabı açmak için bir banka ile iletişim kurabileceğiniz tüm yolları izleyebilirsiniz. Şubeye giderek istediğiniz türde, vadeli ya da vadesiz bir altın hesabı açılmasını isteyebileceğiniz gibi, telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM’ler aracılığıyla kolayca bir altın hesabına sahip olabilir ve birikimlerinizi güvenli bir şekilde saklamaya başlayabilirsiniz. Bankaların sunduğu olanaklara göre, vadeli ya da vadesiz altın hesabı seçenekleri ile altın birikimlerinizi çoğaltabilir ve zamanla daha çok kazanabilirsiniz. Üstelik, gerektiğinde kolayca likiditeye dönüşebildiği için altın hesabınızdaki birikimlerinizi ihtiyaç duyduğunuz anda kullanabilirsiniz.