Alışverişin kredi kartı ve banka kartı ile yapılması oldukça yaygın hale gelmiştir. Akbank iş yerlerine tüketicilerin ödeme alışkanlıklarının bu yönde olması dolayısıyla pos cihazları ile hizmet vermektedir. POS cihazları iş yerleri tarafından mal veya hizmet olarak sunulan arzın ücretinin müşteriler tarafından nakit para yerine çeşitli kartlarla ödenebilmesine imkân sağlamaktadır. Akbank işletmelerin müşterilerine ödeme kolaylığı sağlayan bu cihazları belirli bir ücret karşılığı sunmaktadır. Pos cihazına ilave olarak sanal pos bu hizmete dâhildir.

Akbank Pos Destek Hattının İletişim Numarası

Akbank’ın sunduğu pos hizmeti ile ilgili karşılaşabilecek durumlarda yardımcı olacak yine Akbank tarafından Akbank pos destek hattı kurulmuştur. Akbank pos destek hattı işletmeler tarafından bildirilen; pos cihazındaki arıza bildirimlerini, cihaz kullanımı hakkında bilgi verme, pos cihazı ile ilgili kampanyaların duyurulması, cihaz kullanım detayının raporlanması gibi pek çok konuda destek sağlamaktadır. İşletmeler tarafından pos cihazı ile ilgili sarf malzemelerinin ihtiyaçları, pos cihazı değişiklik talepleri, kayıp ve çalıntı bildirimleri, Akbank sanal pos talepleri içinde Akbank pos destek hattı aranmaktadır. Akbank pos destek hattına 7 gün 24 saat hizmet veren 0850 222 28 28 ya da 444 28 28 numaralardan ulaşılabilmektedir.

Akbank tarafından sunulan pos hizmetlerinin ücretleri işletmelerin talep ettiği pakete göre değişmektedir. İşletmenin, cihazın kullanım sıklığı, talep ettiği hizmet içeriği, cihaz sayısı gibi hususlar pos hizmetlerinin ücretlendirilmesinde etkili olan hususlardır. Pos cihazları için işletmenin aylık cirosu da fiyatlandırmaya etki etmektedir. İşletmeye özel pos cihazı kullanım ücreti, hizmetler ile ilgili detaylı bilgi Akbank pos destek hattından alınabilir.

Akbank Pos Destek Hattı

Akbank Pos Cihazları Komisyonu

Akbank tarafından sağlanan pos hizmetlerinde farklı paketlerde komisyon oranları bulunmaktadır. Bu komisyon oranları bazı paketlerde alınmamakta bazı paketlerde ise değişen oranlarda alınmaktadır. Bu nedenle Akbank pos destek hattı işletmeye en uygun paketi önererek destek sağlamaktadır. Bu sayede işletmeler için oldukça avantajlı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Pos Cihazlarında Karşılaşılabilecek Sorunlar

Akbank pos destek hattı işletmeler tarafından karşılaşılabilecek pos cihazı sorularına veya sorunlarına destek vermek için kurulmuş ve hizmeti oldukça etkin olarak yerine getirmektedir. İşletmeler tarafından pos cihazlarında karşılaşılan bazı uyarılarda Akbank pos destek hattına mutlaka başvurmak gerekmektedir. Bu uyarılardan bazıları şunlardır; 85, 91 veya 96 kodlu bankanızı arayın, 91 ret ya da bağlantı yok, 315veya 1019 terminal cihazı kapalı, 1007 Gün sonu dizi hatası, 1009 eski bakiyede hata, 1124 ret yığın no hatası, 1200 pos hatası, 1255 parmit yükleme hatası, 1407 veya 3344 taksit yetkilendirme hatası, 1469 teknik arıza, problem veya hata gibidir. Bu ve buna benzer uyarıların pos cihazının ekranında görülmesi durumunda Akbank pos destek hattı konu ile alakalı çözümü sağlayacaktır. Akbank pos destek hattı pos cihazlarında karşılaşılan sorunlar veya sorular dışında işletmeler tarafından bildirilen dilek ve şikayetlerinde iletilebildiği bir hattır.